Hong Kong’un Şemsiye Hareketi Nobel Ödülüne Aday Gösterildi

Hong Kong’da sürdürülen Şemsiye Hareketi, Çin’in 2014 yılında yaptığı açıklamayla Hong Kong’un 2017 yılında gerçekleşecek seçimlerine gösterilecek adayları kendisinin belirleyeceğini ve halkın sadece bu adaylar arasından seçim yapacağını açıklamasıyla ortaya çıktı. Xi Jinping’in, Hong Kong’un Çin’e ait olduğunu iddia etmesiyle gerilen halk, doğrudan seçim talep etti.

Yaklaşık 80 bin eylemcinin katıldığı bu harekete, özellikle üniversite öğrencileri katılım gösterdi. Yirmiden fazla üniversiteden direnişe katılan öğrenciler, Hong Kong Çin Üniversitesi (Chinese University of Hong Kong) kampüsüne akın etti. Sonrasında diğer vatandaşlarda, Çin’in seçim kontrolüne karşı gelmek için, “Merkezi İşgal Et” adıyla sokağa çıkarak eylemlerine başladı.

Eylemlerde polisle karşı karşıya gelen halk, polisin kalabalığı uzaklaştırmak için kullandığı gaz bombalarına karşı kendilerini korumak için gaz maskesi ve şemsiye kullandı. Kullanılan şemsiyeler bir sembol haline gelerek, Hong Kong medyasında “Şemsiye Hareketi” olarak anılmaya başlandı.

Bu hareketin öncüsü olarak gösterilen demokrasi yanlısı üç üniversite öğrencisi, bir grup Amerikalı siyasetçi tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Hong Kong’un politika ve finans merkezinde 79 gün süren eylem ile ünlenen gençler, halkın da dikkatini çekmiş ve binlerce insanın sokağa çıkmasına sebep olmuştu. Hong Kong’un seçim sisteminin illegal olduğunu belirten grup, demokrasi ve barış için direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...