Hong Kong’un Şemsiye Hareketi Nobel Ödülüne Aday Gösterildi

Hong Kong’da sürdürülen Şemsiye Hareketi, Çin’in 2014 yılında yaptığı açıklamayla Hong Kong’un 2017 yılında gerçekleşecek seçimlerine gösterilecek adayları kendisinin belirleyeceğini ve halkın sadece bu adaylar arasından seçim yapacağını açıklamasıyla ortaya çıktı. Xi Jinping’in, Hong Kong’un Çin’e ait olduğunu iddia etmesiyle gerilen halk, doğrudan seçim talep etti.

Yaklaşık 80 bin eylemcinin katıldığı bu harekete, özellikle üniversite öğrencileri katılım gösterdi. Yirmiden fazla üniversiteden direnişe katılan öğrenciler, Hong Kong Çin Üniversitesi (Chinese University of Hong Kong) kampüsüne akın etti. Sonrasında diğer vatandaşlarda, Çin’in seçim kontrolüne karşı gelmek için, “Merkezi İşgal Et” adıyla sokağa çıkarak eylemlerine başladı.

Eylemlerde polisle karşı karşıya gelen halk, polisin kalabalığı uzaklaştırmak için kullandığı gaz bombalarına karşı kendilerini korumak için gaz maskesi ve şemsiye kullandı. Kullanılan şemsiyeler bir sembol haline gelerek, Hong Kong medyasında “Şemsiye Hareketi” olarak anılmaya başlandı.

Bu hareketin öncüsü olarak gösterilen demokrasi yanlısı üç üniversite öğrencisi, bir grup Amerikalı siyasetçi tarafından Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Hong Kong’un politika ve finans merkezinde 79 gün süren eylem ile ünlenen gençler, halkın da dikkatini çekmiş ve binlerce insanın sokağa çıkmasına sebep olmuştu. Hong Kong’un seçim sisteminin illegal olduğunu belirten grup, demokrasi ve barış için direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...

Safevi Devleti Temelinde İran’ın Siyasi Arka Planı

Rukiye Sümeyye ŞAHİN  Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Öğrencisi,...