İngiltere’de Kabine Değişiklikleri

0
66

İngiltere Başbakanı Theresa May Bakanlar Kurulu’nda değişikliğe gitti. Ancak 5 üst düzey Bakan yerinde kaldı. Maliye Bakanı Philip Hammond, Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İçişleri Bakanı Amber Rudd, Brexit Bakanı David Davis ve Savunma Bakanı Gavin Williamson görevlerine devam edecek.

Bakanlar Kuruluna yapılan ilk değişiklik adı cinsel taciz iddialarına karışması sebebiyle Aralık 2017’de istifa etmek mecburiyetinde kalan Damien Green’in Başbakan Yardımcılığı görevine Adalet Bakanı David Lidington getirildi. Adalet Bakanı boşluğuna ise David Gauke atandı.

Theresa May, Devlet Bakanlığı görevine ise Brandon Lewis’i atadı. Toplumlar ve Yerel Yönetimler Bakanı Sajid Javid’in görev alanına İskan Bakanlığı da dahil edildi. Karen Bradley ise yeni Kuzey İrlanda Sekreteri oldu.

Değişiklikler kapsamında, ülkedeki hastanelerde ve ambulans hizmetlerinde son zamanlarda yaşanan ve sorun haline gelen ve muhalefet tarafında eleştirilen Sağlık Bakanı Jeremy Hunt’ın görev alanına Sosyal Hizmet Bakanlığı da ilave edildi.

Kabine değişiklikleri önümüzdeki günlerde de devam edecek. May, AB ile Brexit konusunda herhangi bir anlaşmaya varılamaması olasılığında “Anlaşmasız Brexit” senaryosuna yönelik de bu adla bir bakanlık kurması da bekleniyor. İngiltere ile AB arasında her konuda anlaşmaya varılması halinde 29 Mart 2019’da resmen ayrılacak ve 2 yıl sürmesi öngörülen bir geçiş sürecine girecek. Herhangi bir anlaşma olmaması halinde İngiltere, birlikten otomatik olarak ayrılmış kabul edilecek.

Ebrar GENÇ
o-Staj AÇAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.