Senegal Gine-Bissau İş Birliği

Geçen hafta Senegal’in güneyinde silahlı bir grup tarafından yapılan saldırıda on dört kişi hayatını kaybetmiş, dokuz kişi de yaralı bulunmuştu. Saldırıyı yapanların 1982 yılından bu yana bağımsızlık isteyen Kazamans Demokratik Güçler Hareketine (MFDC) bağlı silahlı bir grup olduğu tespit edildi. Senegal ordusu ve MFDC arasında 1982’den bu yana süren çatışmalarda 5.000’i aşkın kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca on binlerce kişi de başta Gambiya ve Gine Bissau olmak üzere çevre ülkelere sığındılar. Bölge, ülkenin en verimli toprakları olmasına rağmen çatışmalar sırasında döşenen mayınlar nedeni ile arazinin %80’i kullanılmaz hale geldi.

Senegal ordusu saldırının faillerini avlamaya devam ederken komşusu Gine Bissau’da ordusundan da yardım istedi. Senegalli ordunun genel müdürü Cheikh Gueye, BBC’ye şu açıklamayı yaptı: “Ne kadar sürecek olursa olsun, önceliğimiz suçluları ortadan kaldırmak ve insanların özgürce yaşamalarını sağlamak. Gine Bissau ordusu da bu konu da bize yardım etmekte.” Senegal ve Gine Bissau arasındaki savunma ve iş birliğinin bir parçası olarak bölge komutanları sınır boyunca sık sık temas kurmaktalar.

Suna AĞDUK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...