Afrika Trump’tan Özür Bekliyor

0
90

Afrikalı ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri ve Afrika Birliği (AU) ABD Başkanı Trump’a sözlerini geri alması ve özür dilemesi çağrısında bulundu.

54 Afrika ülkesinin BM temsilcileri New York’ta bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası temsilciler yayınladıkları bildiride ABD Başkanı Trump’ın ırkçı, iğrenç ve yabancı düşmanı sözlerini kınadıklarını belirttiler. Temsilciler ayrıca Amerikan halkının her kesiminden kendilerine destek geldiğini belirterek teşekkür ettiler. AFP’ye açıklama yapan bir temsilci 54 Afrika ülkesinin ilk kez hep aynı konu hakkında aynı tavrı takındıklarını belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville’de ABD Başkanı’nın yaptığı açıklamalara tepki gösterdi ve açıklamaları ‘ırkçı’ olarak niteledi. Afrika Birliği Sözcüsü Ebba Kalondo da yaptığı açıklamada Trump’ın sözlerini endişe verici bulduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD Başkanı Trump Kongre üyeleri ile göçmen politikaları hakkında görüşmek üzere biraraya gelmişti. Whashington Post ve New York Times gazetelerinin paylaştığı haberlerde ABD Başkanı toplantı esnasında Afrika, Haiti ve el-Salvador ülkeleri için “Niye bu b… çukuru ülkelerdeki tüm insanların buraya gelmesine izin veriyoruz ki” dediği paylaşıldı. ABD Başkanı daha sonra yaptığı açıklama da toplantı esnasında kullandığı ifadelerin sert olduğunu ancak belirtilen ifadeleri kullanmadığını söyledi.

Sponsorlu

Enes YÜCEL
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here