İran’ dan ABD’ ye Yaptırım Kararı

0
57

 İran Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre İsrail’de bulunan 15 ABD’li şirket için teröre destek verdiği gerekçesiyle yaptırım uygulayacağını açıkladı.

 İran’dan gelen bu yaptırım adımı, şubat ayında arka arkaya gerçekleşen füze denemelerinin ardından ABD’nin uyguladığı yaptırımlara karşılık olarak yapıldığı gösterildi. ABD tarafından tek taraflı olarak İran’la ilişkide olan şirket ve kişilerin uluslararası kurallar ve İran’la varılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı’na (KOEP) aykırı olduğu için ambargo koyulacağı açıklamalar arasında. Söz konusu firmalarla ticari ilişkinin yasaklandığı ve yetkililerine veya onlarla irtibatlı kimselere vize verilmeyeceği kaydedildi.

 15 şirketten bazıları Bent Tal, United Technologies Products, ITT Corporation, Raytheon, Re/Max Real Estate, Magnum Research Inch., Oshkosh Corporation, Kahr Arms ve Elbit System olarak açıklandı. Diğer yandan   İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi,  ABD ordusu ve CIA’nın terörist olduklarına dair iki tasarının öncelikli olarak ele alınacağını söyledi.

İpek Güven – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.