İsrail Hapishanelerinde Açlık Grevleri

0
62

Mescid-i Aksa’da Gergin Cuma

İsrail güvenlik güçleri, 50 yaşın altındaki Müslümanların Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kılmalarına bu hafta da izin vermedi.

Sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan İsrail güvenlik güçleri, son üç haftadır yürürlükte olan uygulamayı bu hafta da devam ettirerek, 50 yaş altındaki Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya girişine engel oldu. Yasak nedeniyle çok sayıda Filistinli, eski şehrin sınırları dışındaki sokaklarda ve polis barikatlarının arkasında topluca Cuma namazı kıldı.

Mescid-i Aksa’nın kapılarından Nazır kapısına giden yolda, Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı sebilin önüne barikat kuran İsrail polisiyle Filistinliler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

İsrail güvenlik güçleri, yabancıların geçişi serbest olmasına rağmen yabancı ülke vatandaşlarının da Nazır kapısına giden yoldan geçişlerine izin vermeyerek, geçmek isteyen yabancılara da zor kullandı.

Mescid-i Aksa’nın başta Pamukçular kapısı olmak üzere çok sayıda kapısı, Cuma namazı süresince giriş çıkışlara kapatıldı. Kısıtlama nedeniyle Mescid-i Aksa içinde bulunan en büyük iki mescitten Ömer ve Mervan mescitleri ile kadınların Cuma günleri namaz kıldığı Kubbetu’s-Sahra kısmen doldu. Namazın ardından cemaat olaysız dağıldı.

İsrail Casus Kayayla Rus Gemilerini Suriye’de izlemiş

İsrail’in yapay kaya içine gizlenmiş üç gözetleme cihazını Suriye’de Rus donanma üssünün bulunduğu Tartus Limanı yakınlarına yerleştirdiği bildirildi.

Tartus yakınlarında yerleşimin bulunmadığı Karınca Adası’na bir denizaltıyla gelen İsrailli dalgıçlar tarafından yerleştirildiği belirtilen cihazları, Suriyeli balıkçılar buldu.

Hizbullah’a yakın Lübnan TV’si El Manar, kameralı cihazların bölgedeki Rus gemilerini izlemek üzere Suriye’ye yerleştirildiğini öne sürdü. Kaydedilen görüntülerin uydu aracılığıyla anında İsrail’e gönderildiği ifade edildi.

Suriye devlet televizyonu da, “kayanın” içindeki kamera gibi elektronik cihazların görüntüsünü yayınladı.

Halid Meşal Yeniden Seçildi

Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal, yeniden aynı göreve getirildi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de basına kapalı yapılan seçimde, dört dönemdir siyasi büro şefliği görevini yürüten Meşal tekrar bu göreve getirildi.

Yapılan seçim sonucunda, aralarında Gazze’deki Filistin hükümeti Başbakanı İsmail Haniye ve Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Merzuk’un da bulunduğu 3 isim, Meşal’in yardımcısı olarak seçildi.

Seçimin, Mısır istihbaratının belirlediği gizli bir mekanda yapıldığı kaydedildi.

Geçen yıl Nisan ayında başlayan Hamas içindeki seçim süreci siyasi büro şefi seçilmeden tamamlanmıştı.

İsrail Hapishanelerinde Açlık Grevleri

Filistinli mahkum Meysere Ebu Hamdiye’nin ölümünün ardından, İsrail’de 4 bin 700 mahkumun bulunduğu hapishanelerde açlık grevleri başladı.

Filistin Esirler Yüksek Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Ramon ve Nefha hapishanelerinde gardiyanların kötü muamelesini protesto etmek için 50 kişiyle başlayan açlık grevinin, Ebu Hamdiye’nin ölümünden sonra diğer hapishanelere de yayıldığı belirtildi.

Kurul, İsrail hapishanelerinde kötü muameleye maruz kaldığı için açlık grevi yapan mahkumlar için, Arap ve Müslüman ülkelere yardım çağrısında bulundu.

Bi’r Seba (Beersheva) hapishanesinde mahkumların, açlık grevine başladıkları için hücrelerinden çıkması, elektrik ve sıcak su kullanmaları yasaklanmasına rağmen greve devam ettikleri açıklandı.

İsrail hapishanelerindeki kötü muamelenin devam etmesi durumunda açlık grevinin de devam edeceğini belirten yetkililer, daha önce benzer açlık grevlerinin 255 gün sürdüğünü hatırlattı.

Kanserden 64 yaşında hayatını kaybeden ve tıbbi ihmale maruz kaldığı iddia edilen Filistinli mahkum Ebu Hamdiye’nin ölümünün ardından, Gazze Şeridi’nde ve Batı Şeria’da gösteriler düzenlenirken, Batı Şeria’da genel grev ve yas ilan edildi.

İsrail başbakanlığı ise cezaevlerindeki Kızılhaç kontrolünün ve mahkumların tedavisinin düzenli olarak devam ettiğini açıkladı.

Açlık grevi yapan mahkumlara destek için düzenlenen gösteriler pek çok bölgede etkisini gösterdi. Şehir merkezlerinde esnaf, İsrail’in mahkumlara kötü muamelesini protesto etmek için kepenk kapatırken, Filistinli Öğretmenler Birliği de açlık grevine destek verdiklerini bildirdi.

Öte yandan İsrail ordusunun Batı Şeria’nın el-Halil, Beytüllahim ve diğer bölgelerindeki gösterilerde 9 Filistinliyi gözaltına aldığı, tutuklananlar arasında 15 yaşında bir çocuğun da bulunduğu bildirildi.

 Gazze’den İsrail’e Füze

Gazze’den İsrail’in güneyine iki füze atıldığı bildirildi. İsrail radyosundan yapılan açıklamada, Sderot yerleşim birimi yakınlarına düşen füzelerin can kaybına yol açmadığı belirtildi. İsrail radyosu, füzelerden birinin İsrail’in güneyinde boş bir araziye düştüğünü kaydetti. Filistin gruplarından ise İsrail’e karşı yapılan füze saldırısıyla ilgili açıklama yapılmadı. Kanser hastası olan Meysera Ebu Hamdiye’nin İsrail hapishanesinde hayatını kaybetmesi üzerine dün akşam saatlerinde de Filistin’den İsrail’in güneyine füze fırlatılmıştı.

İran’dan İsrail’e Uyarı

İran Dışişleri Sözcüsü Ramin Mihmanperest, İsrail’in İran’a karşı yapacağı ilk hatanın, son hata olacağını söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ermenistan’da bulunan Mihmanperest, başkent Erivan’daki İran Büyükelçiliği’nin ev sahipliğini yaptığı basın toplantısında, İsrail’in, İran ve Azerbaycan arasındaki sınır yakınlarına askeri üs konuşlandırması hakkında yorumlarda bulundu.

İsrail’in İran’a saldırabilme gücünün veya kapasitesinin bulunmadığını ifade eden Mihmanperest, “Eğer İsrail bu tarihi hatayı yaparsa, yapacağı ilk hata, son hatası olacaktır” dedi.

İsrail’den Göstericilere Sert Müdahale

İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın birçok bölgesinde yapılan gösterilere müdahalesi sonucu çıkan çatışmada 50 Filistinli yaralandı.

İsrail’in yasa dışı yerleşim birimi inşasını ve Ayrım Duvarı’nı protesto eden göstericilere İsrail askerleri, plastik mermi, göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla müdahale etti. Bunun üzerine çıkan çatışmada, 50 Filistinli yaralandı.

Batı Şeria’da her cuma Filistinliler ve onlara destek veren Yahudiler, İsrail’in yerleşim birimi inşasının durdurulması, Ayrım Duvarı’nın yıkılması ve geçişlerini kısıtlamak amacıyla kapatılan yolların açılması talebiyle gösteri düzenliyor.

Irak’ta Keskin Nişancı Dehşeti

Irak’ta son dönemde adı sık sık intihar saldırılarıyla gündeme gelen Kerkük kentinde şimdi de keskin nişancı dehşeti yaşandı. Kerkük’ün üç farklı noktasında düzenlenen keskin nişancı saldırılarında 1 kişinin hayatını kaybettiği, 2 askerin de yaralandığı bildirildi. Kerkük’ün merkezinde düzenlenen keskin nişancı saldırısında 1 kişi hayatını kaybederken, biri Kerkük Askeri Havaalanı yakınında görev yapan, diğeri de üst rütbeli bir askeri yetkilinin evini korumakla görevli iki askerin de benzer saldırılar sonucu yaralandığı belirtildi. Saldırıları henüz üstlenen olmadı.

Filistinli Göstericilere Sert Müdahale

İsrail askerleri, işgalin yıldönümünde protesto yapan Filistinli göstericilere sert müdahale etti. Gözaltı aracına girmek istemeyen aktivisti onlarca asker darp etti.

İsrailli güvenlik güçlerinin uyarılarına karşın yürüyen Filistinli grup ile İsrail askerleri arasında arbede yaşandı. Gözaltı aracına girmek istemeyen aktivisti onlarca asker darp etti. Askerler aktivisti gözaltına alamadı.

(TUİÇ Akademi, El-Arabiyye, Anadaolu Ajansı )

İbrahim Cemal Metin

TUİÇ-YADAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.