Kopenhag Büyükelçiliği Önünde Türkiye’ye Destek

0
89

Büyükelçilik binası önüne gelen Danimarka’da yaşayan Türkler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı’na destek verdi.

İstiklal Marşı’nın okunduğu etkinlikte, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Danimarka Başkanı Fatih Alev, UETD’nin ‘Zeytin Dalı Harekatı’ bildirisini okudu.

Alev’in okuduğu basın açıklamasında kısaca: “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, muhalefet partilerinin desteği ve toplumsal mutabakat ile askeri harekat kararı almış ve Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Ocak 2018 tarihinde Afrin’e ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmıştır. Bu harekat, kuşkusuz PKK, PYD, DAEŞ ve türevleri olan terör örgütlerinin bölge halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik açık birer tehdit olmasından dolayı icra edilmektedir. Zeytin Dalı Harekatı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 ve 2178 sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan, Meşru Müdafaa Hakkı’na uygun bir şekilde başlatılmıştır. Tıpkı Fırat Kalkan’ında olduğu gibi, bu harekattaki amaç, Türkiye’nin sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorunu bertaraf etmek, bölge halkı üzerindeki terör örgütlerinin baskısına nihai olarak son vermek ve bölgede huzurun yeniden tesis edilmesini sağlamaktır. Türkiye’nin güney sınırı boyunca alan kazanan, Suriye’de yaşanan şiddet ve istikrarsızlıktan beslenen, bölgenin demografik yapısını ve sivilleri hedef alan terör örgütleri; PKK, YPG ve PYD gibi unsurların eylemleri bu harekatı mecbur kılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların tek tek elini sıkarak “Hoş geldiniz” diyen İpek, verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. İpek, yaptığı konuşmada, “Sağ olun, var olun. Geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Birliğimizi, beraberliğimizi göstermek böyle olmalı. Böyle zor günlerimizde bir araya geleceğiz, kenetleneceğiz. Yapılanları, haklı davamızı, haklı operasyonumuzu, ele güne anlatmak bakımından bunlar çok önemli.” ifadelerini kullandı. Zeytin Dalı Harekatı’nın amacının Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden terör örgütlerini temizlemek olduğunu vurgulayan İpek, “Bizim hiçbir grupla, hiçbir etnik toplumla, toplulukla bir meselemiz yoktur.” diye konuştu.

Büyükelçilik önünde toplanan vatandaşlara çay ikram edildi. Etkinlik, toplu fotoğraf sonrası son buldu.

Ebrar GENC
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.