Bulgaristan’dan AB’ye, Suriye’ye Müdahale Çağrısı

0
80

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev; AB’nin, Suriye’de ki askeri ihtilafın çözüme kavuşturulmasına katkı sunması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin birinci yıl dönümünde basına konuşan Rumen Radev, “ Şu anda Suriye’de yaşananlar hepimizi endişelendiriyor. Kapsamlı bir askeri harekat düzenlendiğini, hava bombardımanları  düzenlendiğini ve sivillerin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bunun çok tehlikeli bir süreç olduğunu düşünüyorum. Uluslararası toplum, bu durumu en hızlı şekilde gündemine almalı. Suriye’deki her türlü gerilim, ciddi derece zor durumlara yol açabilir.” dedi.

Radev, “AB’nin duruma müdahil olmasını beklediğini belirtti ve umarım AB kendi görüşünü beyan eder.” dedi.

Radev, “Umarım, AB bu olayların başka yerlerde, başka müzakerelerde çözülmesini beklemez. Bu sorunlar bumerang gibi bizim üzerimize geri dönecektir.” dedi.

Sponsorlu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattığını duyurmuştu. Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında, harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler sözleşmesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği bilgisine yer verilmişti.

Gamze  AZMAN 
o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here