Çekya Başbakanı Babiş Bulgaristan’da

Çekya Başbakanı Andrej Babiş Bulgaristan’a bir günlük ziyarette bulundu. Babiş Bulgaristan’da, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü.

Bulgaristan Başbakanı Borisov ve Çekya Başbakanı Babiş, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacı anlaşmasının sürdürülmesi konusunda destek verdiklerini açıkladılar. Yaptıkları görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Borisov ve Babiş, sığınmacı krizi hakkında imzalanan Dublin Antlaşması’yla ilgili açıklamalarda bulundular. Dublin Antlaşması’nın planlanan ve istenilen sonucu vermediğini, AB’nin anlaşmayı yeniden düzenlemesi gerektiğini belirttiler. Babiş, ‘’ Bu kadar önemli bir kararın sadece iç işleri bakanları düzeyinde alınması kabul edilemez bir durumdur’’ dedi. Borisov da ‘’Sınırlar kaçak göçe kapatılmalı, girişler sadece resmi gümrük kapılarından sağlanmalıdır. Dublin Antlaşması sadece işe yaramamakla kalmıyor, bu anlaşma adeta Avrupa’yı parçalıyor’’ dedi.

Ayrıca Türkiye-AB ilişkilerinin normalleştirilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Borisov ‘’ Bu ilişkilerin normalleşmesi Türkiye’nin NATO’ya daha güçlü katılımını sağlar’’ dedi.

Borisov göçmenlerle ilgili ayrıca ‘’ Libya ve Türkiye’de güvenlik bölgeleri oluşturulmalı. Diplomasi, bu barış sürecinin lehine çalışmalı. Bizler, savaştan kaçanları sahiplenirken, onların ne zaman memleketlerine döneceklerini bilmek zorundayız. O arada göçmenlere normal yaşam ortamı sağlayalım. Vişegrad Dörtlüsü’nden meslektaşlarım (savaştan kaçan) kadın ve çocuklara iyi bakmamıza karşı çıkmaz. Avrupa’ya yakışan tavır budur. Ancak bu özeni Avrupa’nın dışında kurulacak merkezlerde gösterelim. Avrupa’nın ortak güvenlik sorumluluğu bize ait, bizim bunu sahiplenmemiz gerekir’’ dedi.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,093BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...