Çekya Başbakanı Babiş Bulgaristan’da

0
88

Çekya Başbakanı Andrej Babiş Bulgaristan’a bir günlük ziyarette bulundu. Babiş Bulgaristan’da, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü.

Bulgaristan Başbakanı Borisov ve Çekya Başbakanı Babiş, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacı anlaşmasının sürdürülmesi konusunda destek verdiklerini açıkladılar. Yaptıkları görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Borisov ve Babiş, sığınmacı krizi hakkında imzalanan Dublin Antlaşması’yla ilgili açıklamalarda bulundular. Dublin Antlaşması’nın planlanan ve istenilen sonucu vermediğini, AB’nin anlaşmayı yeniden düzenlemesi gerektiğini belirttiler. Babiş, ‘’ Bu kadar önemli bir kararın sadece iç işleri bakanları düzeyinde alınması kabul edilemez bir durumdur’’ dedi. Borisov da ‘’Sınırlar kaçak göçe kapatılmalı, girişler sadece resmi gümrük kapılarından sağlanmalıdır. Dublin Antlaşması sadece işe yaramamakla kalmıyor, bu anlaşma adeta Avrupa’yı parçalıyor’’ dedi.

Ayrıca Türkiye-AB ilişkilerinin normalleştirilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Borisov ‘’ Bu ilişkilerin normalleşmesi Türkiye’nin NATO’ya daha güçlü katılımını sağlar’’ dedi.

Borisov göçmenlerle ilgili ayrıca ‘’ Libya ve Türkiye’de güvenlik bölgeleri oluşturulmalı. Diplomasi, bu barış sürecinin lehine çalışmalı. Bizler, savaştan kaçanları sahiplenirken, onların ne zaman memleketlerine döneceklerini bilmek zorundayız. O arada göçmenlere normal yaşam ortamı sağlayalım. Vişegrad Dörtlüsü’nden meslektaşlarım (savaştan kaçan) kadın ve çocuklara iyi bakmamıza karşı çıkmaz. Avrupa’ya yakışan tavır budur. Ancak bu özeni Avrupa’nın dışında kurulacak merkezlerde gösterelim. Avrupa’nın ortak güvenlik sorumluluğu bize ait, bizim bunu sahiplenmemiz gerekir’’ dedi.

Sponsorlu

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here