Çekya Başbakanı Babiş Bulgaristan’da

Çekya Başbakanı Andrej Babiş Bulgaristan’a bir günlük ziyarette bulundu. Babiş Bulgaristan’da, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü.

Bulgaristan Başbakanı Borisov ve Çekya Başbakanı Babiş, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki sığınmacı anlaşmasının sürdürülmesi konusunda destek verdiklerini açıkladılar. Yaptıkları görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Borisov ve Babiş, sığınmacı krizi hakkında imzalanan Dublin Antlaşması’yla ilgili açıklamalarda bulundular. Dublin Antlaşması’nın planlanan ve istenilen sonucu vermediğini, AB’nin anlaşmayı yeniden düzenlemesi gerektiğini belirttiler. Babiş, ‘’ Bu kadar önemli bir kararın sadece iç işleri bakanları düzeyinde alınması kabul edilemez bir durumdur’’ dedi. Borisov da ‘’Sınırlar kaçak göçe kapatılmalı, girişler sadece resmi gümrük kapılarından sağlanmalıdır. Dublin Antlaşması sadece işe yaramamakla kalmıyor, bu anlaşma adeta Avrupa’yı parçalıyor’’ dedi.

Ayrıca Türkiye-AB ilişkilerinin normalleştirilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Borisov ‘’ Bu ilişkilerin normalleşmesi Türkiye’nin NATO’ya daha güçlü katılımını sağlar’’ dedi.

Borisov göçmenlerle ilgili ayrıca ‘’ Libya ve Türkiye’de güvenlik bölgeleri oluşturulmalı. Diplomasi, bu barış sürecinin lehine çalışmalı. Bizler, savaştan kaçanları sahiplenirken, onların ne zaman memleketlerine döneceklerini bilmek zorundayız. O arada göçmenlere normal yaşam ortamı sağlayalım. Vişegrad Dörtlüsü’nden meslektaşlarım (savaştan kaçan) kadın ve çocuklara iyi bakmamıza karşı çıkmaz. Avrupa’ya yakışan tavır budur. Ancak bu özeni Avrupa’nın dışında kurulacak merkezlerde gösterelim. Avrupa’nın ortak güvenlik sorumluluğu bize ait, bizim bunu sahiplenmemiz gerekir’’ dedi.

Nur İNAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...