Balkanlar’da Türk Ticaret Merkezi Kurulacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) arasında Balkanlar’da Türk Ticaret Merkezi kurulmasına yönelik protokol imzalandı.

BTSO tarafından yapılan yazılan açıklamada, imzalanan protokolle birlikte Bursa’nın Balkan coğrafyasıyla olan ticaret hacminin artırılmasının hedeflendiği belirtildi. İmza töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay,  Balkanlar’ın, Türkiye’nin Avrupa’ya ve dünyaya açılan kapısı olduğunu söylerken, Balkan ülkeleriyle Bursa arasındaki ticaret hacminin büyümesini temenni ettiklerini vurguladı.

Burkay, Bursa’nın Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti olduğunu belirtirken, Bursa’nın tarihsel değerleri ve ortak kültürel bağları sayesinde Balkanlar’la bir bütün olduğunu ifade etti. Burkay, Kent olarak ülkemizin hedefleri doğrultusunda Balkan coğrafyasıyla olan gönül bağını ticari iş birlikleriyle yeni bir safhaya taşımak istediklerini belirtirken, BTSO olarak farklı ülkelerde çalışmalar yaptıklarını söyledi ve New York Türk Ticaret Merkezi’ni hayata geçirdiklerini hatırlattı. Burkay ayrıca Balkan Türk Ticaret Merkezi’nin de hedeflerine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’dan sonra söz alan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan da Türkiye’nin üreten şehri Bursa’nın her alanda Balkan ülkeleriyle güçlü bir etkileşim içinde bulunması gerektiğini söyledi.

Tunakan sözlerinin devamında, Balkan ülkeleriyle yoğun temas içinde bulunduklarını, bu kapsamda da son bir buçuk ay içinde iki kez Bulgaristan’a gittiklerini anlatırken, Balkan coğrafyasında Bursa ile ticari ilişkilerin güçlenmesi adına bir konsensüs olduğunu ve bunun asla ihmal edilemeyeceğini söyledi. BTSO ile kurulması planlanan Türk Ticaret Merkezi’nin yeni iş birliklerinin oluşmasına ve dış ticaret hacmi hedeflerinin yakalanmasına büyük katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların bitmesinin ardından BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan iş birliği protokolünü imzaladı.

 Cihan DUMAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...