Balkanlar’da Türk Ticaret Merkezi Kurulacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) arasında Balkanlar’da Türk Ticaret Merkezi kurulmasına yönelik protokol imzalandı.

BTSO tarafından yapılan yazılan açıklamada, imzalanan protokolle birlikte Bursa’nın Balkan coğrafyasıyla olan ticaret hacminin artırılmasının hedeflendiği belirtildi. İmza töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay,  Balkanlar’ın, Türkiye’nin Avrupa’ya ve dünyaya açılan kapısı olduğunu söylerken, Balkan ülkeleriyle Bursa arasındaki ticaret hacminin büyümesini temenni ettiklerini vurguladı.

Burkay, Bursa’nın Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti olduğunu belirtirken, Bursa’nın tarihsel değerleri ve ortak kültürel bağları sayesinde Balkanlar’la bir bütün olduğunu ifade etti. Burkay, Kent olarak ülkemizin hedefleri doğrultusunda Balkan coğrafyasıyla olan gönül bağını ticari iş birlikleriyle yeni bir safhaya taşımak istediklerini belirtirken, BTSO olarak farklı ülkelerde çalışmalar yaptıklarını söyledi ve New York Türk Ticaret Merkezi’ni hayata geçirdiklerini hatırlattı. Burkay ayrıca Balkan Türk Ticaret Merkezi’nin de hedeflerine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay’dan sonra söz alan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Berat Tunakan da Türkiye’nin üreten şehri Bursa’nın her alanda Balkan ülkeleriyle güçlü bir etkileşim içinde bulunması gerektiğini söyledi.

Tunakan sözlerinin devamında, Balkan ülkeleriyle yoğun temas içinde bulunduklarını, bu kapsamda da son bir buçuk ay içinde iki kez Bulgaristan’a gittiklerini anlatırken, Balkan coğrafyasında Bursa ile ticari ilişkilerin güçlenmesi adına bir konsensüs olduğunu ve bunun asla ihmal edilemeyeceğini söyledi. BTSO ile kurulması planlanan Türk Ticaret Merkezi’nin yeni iş birliklerinin oluşmasına ve dış ticaret hacmi hedeflerinin yakalanmasına büyük katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların bitmesinin ardından BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan iş birliği protokolünü imzaladı.

 Cihan DUMAN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,080BeğenenlerBeğen
6,251TakipçilerTakip Et
8,636TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Explained – Politik Doğruculuk Belgesel Analizi

Politik doğruculuk diğer bir deyişle siyaseten doğruculuk günümüz popüler...

Metropol ve Birey: Kapitalizmin Kıskacında Bir Çözülme Hikâyesi

Özet Bu çalışma metropol ve birey arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ekonomi...

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...