Rusya, Yıkıcı Fikirlerle Mücadele Etmek İçin Müslüman Eğitimine Destek Vermeye Devam Edecek

Başkan Vladimir Putin,ülkede ki Müslüman gençler arasında yaşanan yıkıcı fikirlerin çözümünde kilit rol oynayan İslami eğitimi desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, çarşamba günü Kazan’da, ülkedeki en üst Müslüman din adamlarıyla yaptığı görüşmede, Rus makamları diğer büyük devlet üniversiteleri vasıtasıyla İslam eğitimini kesinlikle destekleyeceğini söyledi.

Putin, bu alanda birçok sorun ve zararlı fikir bulunduğundan, Müslüman eğitiminin gençler arasındaki rolü büyük önem taşıyor. İslam Devleti (IS, eski ISIS) gibi radikal gruplar, Rusya’nın Müslüman bölgelerindeki gençler arasında ideolojilerini yaymak ve yeni üyeler toplamaya çalışıyorlardı.

Bu fikirler, yıkıcı olanlar bile, yalnızca başka yollarla – başka fikirlerle – ele alınabilir. Kazan’da ve diğer akademik ve eğitim kurumlarında; Moskova, Ufa ve Kafkasya’da yaratılan Teolojik Akademi’deki halka terfi edilerek öğretiliyorlar. dedi.

Toplantıda Putin, “Geleneksel İslam’ın, Rusya’nın kültürel kodunun önemli bir parçası olduğunu ve Müslüman toplumun kuşkusuz Rusya çok uluslu nüfusun çok önemli bir parçası olduğunu.” vurguladı . 2002 nüfus sayımına göre, 14.5 milyon Müslüman vardı. Rusya, nüfusunun yaklaşık yüzde 10’undan sorumluydu.

Putin ayrıca, Rusya; Müslüman örgütlerine uluslararası düzeyde yaptıkları çalışmalar için övgüde bulundu. “Bence çok ilginç bir faaliyet alanı ve çok haklı bir alan. Yardım ve destek talebinde bulunmanız sürpriz değil” dedi.

Gainutdin’e göre, Rus Müslümanları sivil toplum modelimizi geliştirmede bir tür” yumuşak güç “… Son zamanlarda ABD büyükelçisini, daha sonra İspanya’dan meslektaşını kabul ettik. Biz politikacılar ve diplomat değiliz, fakat kendi halkımızın diplomasisine sahibiz – onlarla konuşuyoruz, onları tarafımıza çeviriyoruz” diye ekledi.

Mehmet EROL
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...