Rusya, Yıkıcı Fikirlerle Mücadele Etmek İçin Müslüman Eğitimine Destek Vermeye Devam Edecek

Başkan Vladimir Putin,ülkede ki Müslüman gençler arasında yaşanan yıkıcı fikirlerin çözümünde kilit rol oynayan İslami eğitimi desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, çarşamba günü Kazan’da, ülkedeki en üst Müslüman din adamlarıyla yaptığı görüşmede, Rus makamları diğer büyük devlet üniversiteleri vasıtasıyla İslam eğitimini kesinlikle destekleyeceğini söyledi.

Putin, bu alanda birçok sorun ve zararlı fikir bulunduğundan, Müslüman eğitiminin gençler arasındaki rolü büyük önem taşıyor. İslam Devleti (IS, eski ISIS) gibi radikal gruplar, Rusya’nın Müslüman bölgelerindeki gençler arasında ideolojilerini yaymak ve yeni üyeler toplamaya çalışıyorlardı.

Bu fikirler, yıkıcı olanlar bile, yalnızca başka yollarla – başka fikirlerle – ele alınabilir. Kazan’da ve diğer akademik ve eğitim kurumlarında; Moskova, Ufa ve Kafkasya’da yaratılan Teolojik Akademi’deki halka terfi edilerek öğretiliyorlar. dedi.

Toplantıda Putin, “Geleneksel İslam’ın, Rusya’nın kültürel kodunun önemli bir parçası olduğunu ve Müslüman toplumun kuşkusuz Rusya çok uluslu nüfusun çok önemli bir parçası olduğunu.” vurguladı . 2002 nüfus sayımına göre, 14.5 milyon Müslüman vardı. Rusya, nüfusunun yaklaşık yüzde 10’undan sorumluydu.

Putin ayrıca, Rusya; Müslüman örgütlerine uluslararası düzeyde yaptıkları çalışmalar için övgüde bulundu. “Bence çok ilginç bir faaliyet alanı ve çok haklı bir alan. Yardım ve destek talebinde bulunmanız sürpriz değil” dedi.

Gainutdin’e göre, Rus Müslümanları sivil toplum modelimizi geliştirmede bir tür” yumuşak güç “… Son zamanlarda ABD büyükelçisini, daha sonra İspanya’dan meslektaşını kabul ettik. Biz politikacılar ve diplomat değiliz, fakat kendi halkımızın diplomasisine sahibiz – onlarla konuşuyoruz, onları tarafımıza çeviriyoruz” diye ekledi.

Mehmet EROL
o-Staj 2018 AVRAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,097BeğenenlerBeğen
6,302TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...

Antalya Diplomasi Forumu: “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak”

“Diplomasi, yeni bir dünya düzeni ile savaş ve barış...