Kosova CEFTA Başkanlığını İkinci Kez Üstlendi

0
197

Kosova, ilkini 2006 yılında gerçekleştirdiği Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması(CEFTA) başkanlığını ikinci kez üstlendi.

Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması, Avrupa Birliği’ne üye olmayan merkez ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin arasında imzalanmış bir ticaret anlaşmasıdır. 1 Mayıs 2007 tarihinden beri CEFTA üyesi ülkeler arasında  Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Moldova, Karabağ, Sırbistan ve Kosova gibi birçok Balkan ülkesi bulunmaktadır. CEFTA’nın eski üyeleri olan Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya ülkeleri ise Avrupa Birliğine üye olduktan sonra CEFTA üyelikleri sona ermiştir.

CEFTA’ya başkanlık yapacak Sanayi ve Ticaret Bakanı Bajram Hasani, Kosova’nın CEFTA’yı yöneteceği zaman içinde yapıcı rolü olacağını söyledi. Bakan Hasani,  “Şimdiye kadar varılan anlaşmaların uygulanmasına özel önem vererek,  gelecekte varılacak anlaşmaların hayata geçirilmesine odaklanacağız.” dedi.

Avrupa Komisyonundan Myriam Ferran ise, bunun Kosova için önemli bir imtihan  olduğunu  ve AB’de benzer bir geleceğe odaklanılması gerektiğini belirtti. Kosova’nın Brüksel Büyükelçisi Bernard Nikaj’da, CEFTA’yı yönetmenin Kosova için iyi bir imkan olduğunu sözlerine ekledi.

Zehra SİVRİ
o-Staj BALKAM 2018 Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.