Kosova’da Kriz Sona Erdi

0
107

Kosova’da günlerdir süren Cumhurbaşkanlığı krizi sona erdi. Kosova Meclisi milletvekilleri tarafından yapılan ilk tur oylamada 80 oy alan Atifete Jahjaga, Kosova’nın bağımsızlık sonrası 3’üncü cumhurbaşkanı oldu.

Polis memurluğundan general rütbesine terfi eden Atifete Jahjaga’nın, karşı adayı Yeni Kosova İttifak Partisi AKR’nin Türk kökenli milletvekili Suzan Nobırdalı 10 oy alırken, 10 oy da geçersiz sayıldı.

Kosova’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga,hiç bir zaman üst düzey siyasi yetkili olmayı düşünmediğini belirterek, cumhurbaşkanı görevinin kendisi için hayatının en büyük sınavı olacağını söyledi.”Birlikte, ülkemizin ilerlemesini sağlayacak değişiklikler yapabileceğimize inanmaktayım.Kosova’nın yeni kuşak yöneticilerinden biri olarak bu ilerlemenin bir parçası olmayı arzuluyorum.Kosova’ya inanıyorum,Hükümet’e inanıyorum ve tüm hedeflerimize ulaşacağımızdan eminim” şeklinde konuşan Kosova’nın yeni Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, anayasa ve Kosova’nın çıkarlarının koruyucusu olarak, ulus,din ve ırkı  gözetmeksizin  Kosova’da yaşayan tüm vatandaşların hak ve çıkarlarını koruyacağına vurgu yaptı.

Arnavutça, Sırpça ve Türkçe teşekkür eden Cumhurbaşkanı Atifete   Jahjaga, konuşmasının ardından  Cumhurbaşkanlığı ofisinde , Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi’den, vekaleten yürüttüğü cumhurbaşkanı görevini devraldı.

Atifete Jahjaga’nın cumhurbaşkanı görevine seçilmesiyle Kosova’da son iki haftadır yaşanan siyasi kriz sona erdi.

(tuicakademi-Kosovaport-iha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.