Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya Ekonomi Paktı imzalandı

        Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Hırvatistan Başbakanı Yadranka Kosor ve Slovenya Başbakanı Borut Pahor ile bir araya geldi.

        Sırbistan’ın Smederevo kentinde yapılan toplantının ardından Tadiç, Kosor ve Pahor tarafından imzalanan ortak bildiride, üç ülkenin, ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi, ülkeler arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözümü ve organize suçlarla ortak mücadele edilmesi konusunda çalışma yapacakları konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi.

        Üç ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla kurum ve kuruluşların teşvik edileceği belirtilen bildiride, inşaat, otomotiv, ahşap ürünleri, gıda ve sanayi alanında ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda da iş birliğine gidileceği kaydedildi.

        Tadiç ve Kosor, daha sonra düzenledikleri basın toplantısında da iki ülkenin 1990’lı yıllardaki savaşın sorunlarını çözmek için ortak adım atacaklarını ve savaş nedeniyle mülteci durumuna düşenlere destek amacıyla Eylül ayında ortak bir konferans düzenleyeceklerini açıkladı.

        Sırbistan ve Hırvatistan’ın AB yolunda birbirlerine her türlü desteği vereceklerini de belirten Tadiç ve Kosor, iki ülkenin tek yolunun AB olduğu konusunda hem fikir olduklarını açıkladı.

        (tuicakademi-balkangünlüğü)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...