Kuveyt’in Bölünmüş Parlamentosu Tek Yasayı Geçemedi

0
81

 26 Kasım’da seçilmesine rağmen, Kuveyt’in parlamentosu, herhangi bir kanun çıkarmadı ve iptal edilen Kuveyt vatandaşlığı ve tüm yasal metinleri “İslamlaştırma” çağrısı da dâhil birçok konu üzerinde milletvekilleri arasındaki çelişkiler sonrasında gergin bir duruma düştü.

 Önümüzdeki günler, 50 üyeli meclis için tedirgin bir şekilde telaşa düşebilir. Kuveyt milletvekilleri, petrol, elektrik ve su fiyatlarını yükseltme kararını bozguna uğratmak için hükümet üzerinde baskı yapıyorlar. Hükümet, baskıya meydan vermeyeceğini ve ekonomik gereklilik olarak görülen artışın iptali için hamle kabul etmeyeceğini söyledi.

 Al-Anba gazetesinin haberine göre sekiz milletvekili, hükümetin vatandaşlıkların iadesi konusunda parlamento ile işbirliği yapması da dâhil olmak üzere çeşitli siyasi konuları görüşmek üzere başbakan ile bir araya gelecek.

 Kuveyt’in Meclis Başkanı Marzouq Al Ghanim, yasama organı hakkındaki karamsarlıklarını önemisiz gibi göster ve umut verici siyasi istikrar elde edilecek “yakında” dedi.

Feyza Nur Atabay – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.