Kuzey Irak’da Suriye Gündemi

0
49

Erbil’de Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Mesut Barzani ile dün bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Barzani ile görüşme olumluydu. Ortak adımlar atacağız” dedi.

Ziyaret çerçevesinde Suriye’deki son gelişmeler değerlendirildi. Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun da beraberinde olduğu heyet saat 17.00 sıralarında Erbil’e indi. Türk heyeti, Neçirvan Barzani tarafından Erbil havaalanında karşılandı.

Bölgesel hükümete ait Beyaz Köşk’te gerçekleştirilen görüşme, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Görüşme, yaklaşıl 3,5 saat sürdü.

Davutoğlu, görüşmede Barzani’ye, Suriye’nin birliğinin ve bütünlüğünün korunmasının bölge için taşıdığı önemi ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde oluşabilecek tehlikeli yapılanmadan duyduğu kaygıları ve bu duruma seyirci kalınmayacağını bildirdi.

Davutoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Mesut Barzani ile yaptığı görüşmesine ilişkin, ”Türkiye’nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. ‘Barzani’nin Türkiye’nin mesajını aldığını’ söyledi.

Bakan Davutoğlu, ‘Türkiye’nin Suriye’de Kandilvari bir yapılanmadan endişe duyduğu’ mesajının verilip verilmediğinin sorulması üzerine “Mesajı aldılar.” ifadesini kullandı. Çok kapsamlı görüşmeler yaptığını ifade eden Davutoğlu, terörle mücadele konusunda da karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Davutoğlu, bugün de Erbil’de temaslarına devam edecek…

 

(TUİÇ Akademi, Dünya Haber, NTV)

 

Yasin Erdoğmuş

TUİÇ Yalova Üniversitesi Temsilcisi

UİÇ Derneği Yakın Doğu Çalışmaları Grubu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.