Kofi Annan İstifa Etti

BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan görevinden istifa etti. Annan’ın istifası görev süresinin dolduğu 31 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak.

Annan Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında Suriye’de artan militarizm ve uluslararası toplumda birlik olmaması sebebiyle istifa ettiğini açıkladı. Üstlendiği görevin bazı kesimlerce imkânsızı başarmak olarak görüldüğünü ifade eden Annan, bu görevin barışı getirebilecek, sivil ölümlerine son verecek ve siyasi değişime katkıda bulunacak kutsal bir görev olduğuna işaret etti. Annan, BM Güvenlik Konseyi’nin kendisini tam anlamıyla desteklemediğini de söyledi.  BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ise istifayı üzüntüyle karşıladıklarını bildirerek daha sonraki dönemlerde de Annan’ın tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti. Ban açıklamasında, BM Güvenlik Konseyi’nde yaşanan bölünmelerin de Suriye’de ara buluculuk görevini zorlaştırdığının altını çizdi.

Annan’ın istifası dünyada geniş yankı buldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Annan’ın istifasından derin üzüntü duyduğunu açıkladı. BM Güvenlik Konseyi Rusya Temsilcisi Vitaly Churkin ise Annan’ın bu oldukça zor görevi üstlenerek sorunların çözümü için çok çaba harcadığını ifade ederek, Annan’ın çabalarına daima destek verdiklerini belirtti.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, Annan’ın çağrılarına kulak vermeyen BM üyelerinin ara buluculuk işini zorlaştırdığını ifade etti.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise Annan’ın istifasının BM Güvenlik Konseyi’nin çözüm için etkisiz kaldığının göstergesi olduğunu vurguladı. Ashton,  AB’nin,  BM ve Arap Ligi’nin bölgede barışın sağlanmasına yönelik çabalarını desteklediğini belirterek Annan’ın görevini üstlenebilecek birinin acilen göreve getirilmesi çağrısında bulundu.

(TUİÇ Akademi, CNN International, Radikal, TRT)

 

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...