Panetta’dan İran’a Uluslararası Yaptırım Çağrısı

Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, İsrail’de İran’a yönelik açıklamalarda bulundu. Panetta, ABD’nin İran’ın nükleer faaliyetlerde bulunmasına müsaade etmeyeceğini belirterek uluslararası camiayı da İran’ın nükleer girişimlerine karşı birlik olmaya çağırdı.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’la birlikte bir basın açıklaması yapan Panetta, ABD’nin İran’a olan diplomatik ve ekonomik yaptırımlarının gittikçe daha da artırdığını ve bunun da etkili olduğunu düşündüğünü vurgulayarak İran’a uluslararası düzeyde baskının sürdürülmesi gerektiğini ifade etti. Panetta, Netenyahu ve Barak’la yaptığı görüşmelerin İran’ın oluşturduğu tehditle ilgili bilgi paylaşımı içerikli olduğunu açıkladı. Panetta, Kahire’de yaptığı açıklamada İsrail’deki görüşmelerde askeri müdahale konusunun ele alınacağı iddialarını yalanlamıştı.

Panetta’nın askeri müdahale konusunda konuşmaya çok gönüllü olmadığı kaydedilirken, İsrail’in temaslarını bu çizgide sürdürdüğü aktarıldı. Ancak Panetta yaptığı açıklamada İran’ı durdurmak için askeri müdahale dâhil bütün seçenekleri göz önünde bulundurabileceklerini belirtti.

Panetta’nın açıklamaları dikkate alındığında Ortadoğu gezisinin İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı birlik oluşturma amaçlı olduğu söylenebilir.

(TUİÇ Akademi, CNN International, Aljazeera)

 

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...