Kuzey Irak’da Suriye Gündemi

Erbil’de Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Mesut Barzani ile dün bir araya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Barzani ile görüşme olumluydu. Ortak adımlar atacağız” dedi.

Ziyaret çerçevesinde Suriye’deki son gelişmeler değerlendirildi. Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun da beraberinde olduğu heyet saat 17.00 sıralarında Erbil’e indi. Türk heyeti, Neçirvan Barzani tarafından Erbil havaalanında karşılandı.

Bölgesel hükümete ait Beyaz Köşk’te gerçekleştirilen görüşme, gazetecilerin görüntü almasının ardından basına kapalı olarak devam etti. Görüşme, yaklaşıl 3,5 saat sürdü.

Davutoğlu, görüşmede Barzani’ye, Suriye’nin birliğinin ve bütünlüğünün korunmasının bölge için taşıdığı önemi ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde oluşabilecek tehlikeli yapılanmadan duyduğu kaygıları ve bu duruma seyirci kalınmayacağını bildirdi.

Davutoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Mesut Barzani ile yaptığı görüşmesine ilişkin, ”Türkiye’nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. ‘Barzani’nin Türkiye’nin mesajını aldığını’ söyledi.

Bakan Davutoğlu, ‘Türkiye’nin Suriye’de Kandilvari bir yapılanmadan endişe duyduğu’ mesajının verilip verilmediğinin sorulması üzerine “Mesajı aldılar.” ifadesini kullandı. Çok kapsamlı görüşmeler yaptığını ifade eden Davutoğlu, terörle mücadele konusunda da karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Davutoğlu, bugün de Erbil’de temaslarına devam edecek…

 

(TUİÇ Akademi, Dünya Haber, NTV)

 

Yasin Erdoğmuş

TUİÇ Yalova Üniversitesi Temsilcisi

UİÇ Derneği Yakın Doğu Çalışmaları Grubu

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...