Kuzey Kore Dışişleri Bakanı ve İsveç Dışişleri Bakanı Görüştü

0
98

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, iki günlük resmi ziyaret için İsveç’teki temasları kapsamında İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ile  Başkent Stockholm’de, Güney Kore ve ABD büyükelçiliklerine yakın bir villada  bir araya geldi. Kuzey Koreli Bakan Ri’nin, 4 kişilik heyetle geldiği İsveç’te dün akşam saatlerinde Wallström ile görüştüğü bildirildi.

Margot Wallström görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Margot Wallström, Ri Yong Ho ile ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un arasında yapılması planlanan zirveyi ele alıp almadıklarına ilişkin soruları yanıtsız bırakırken, görüşmelerin “iyi ve yapıcı” geçtiği değerlendirmesinde bulundu. Wallström, “Bundan sonra ne olacağını göreceğiz.” ifadesini kullandı.

Margot Wallström ile dün de bir araya gelen Ri, sabah İsveç Başbakanı Stefan Lofven ile de kısa süren bir görüşme yaptı.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-Yong, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump’a Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un görüşme davetini iletmiş, ABD Başkanı Trump’ın daveti kabul ettiğini ve iki liderin mayısta bir araya gelebileceğini açıklamıştı. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un görüşmesinin tarafsız ülke İsveç’te yapılması bekleniyor. Kuzey Kore Dışişleri Bakanının İsveç ziyareti bu görüşmeye yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Merve CURGA
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.