Makedonya Dil Hukukuna Övgü

Makedonya, Arnavutça dilini genişleten yasayı kabul etti. Arnavutluk ve Kosova ülkelerinden övgü toplayan bu önemli yasa, Makedonya’daki milliyetçilerde öfkeye sebep oldu. Hatta Sosyal Demokrat Milletvekili Slavica Shumanska- Miteva’nın, çarşamba gecesi Vinica kasabasında arabasının ateşe verildiği, Makedon polisi tarafından doğrulandı. Bu saldırının Arnavutluk dilini genişleten yasanın parlamentoda yol açmış olduğu şiddet ortamının sebep olduğundan şüpheleniliyor.

Arnavutluk ve Kosova, Arnavut dil hakları için girişimde bulunan Sosyal Demokrat liderliğinde olan Makedonya’nın, yeni hükümetine övgülerde bulundu. Uzun zamandır beklenen yasanın kabul edilmesini, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta yasayı onaylama kararlılığını gösteren Makedonya’nın bu eylemini, Avrupa geleceği için önemli ve tarihi bir eylem olarak gördüğünü açıkladı. Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ise, Makedonya eski hükümetinin bazı kesimleri engelleyici davranışlarından sonra, bu yasanın kabul edilmesinin Arnavut halkına devlet kurucu nüfus olarak büyük bir başarı olduğunu dile getirdi ve Makedonya’da yaşayan Arnavutların, Makedonya hükümetinin kurucu milletlerinden biri olduğunu hatırlattı. Makedonya hükümeti, yasaların ülkedeki etnik Arnavutlar için hayatı kolaylaştırıp, sadakatlerini arttıracakları konusunda ısrar ederken, Makedonya muhalefet kesimi bunun anayasaya aykırı bir hareket olduğunu, ulusal birliği tehlikeye atmak olduğu konusunda ısrar ediyorlar.

Yasanın kabul edilmesi sırasında, parlamento içerisinde çıkan gerginlik ortamında saldırı eylemleri ile desteklenmesi Makedonya hükümetinin milliyetçi hareketlerin ve saldırıların artmaması konusunda önlemler alması gerektiğini kesin çizgilerle gözler önüne sürüyor. Ülkede yaşayan Makedon ve Arnavut toplulukları ilişkileri konusunda daha hassas bir döneme girdiklerini ve demokratik bir adım sayılacak bu yasanın ülke için iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bundan sonra ki adımlarda, Makedonya hükümetinin daha dikkatli ve hassas politikalar belirlemesi gerekiyor. 2001 yılında imzalanan Makedonya ve Makedonya’da yaşayan Arnavutlar arasında Ohri Anlaşması’nın yerine getirilmesi çerçevesinde önemli bir adım atılmış olundu.

Ebru ÖZTÜRK
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

47,844BeğenenlerBeğen
6,667TakipçilerTakip Et
8,619TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Yük Paylaşımı ve Koruma Sorumluluğu Çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya Örneklerinin İncelenmesi

Özet 21. yüzyılın en önemli meselelerinden biri olan uluslararası göç,...

Gönül (2022)

Film Adı: Gönül Yapım Yılı: 2022 Yönetmen: Soner Caner Tür: Romantik Komedi  Gönül...

Kraliçenin Ölümü, Tarihin Komedyası

“rest in peace Princess Diana you would have loved...

Çeviri: Rusya’nın Yenilgisi Amerika’nın Problemi Olur

Bu yazı, Prof. Stephen M. Walt'un Foreign Policy için...