Hırvatistan ve Kosova Dışişleri Bakanları Görüştü

Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Marija Pejcinovic Buric, resmi ziyaret için gittiği Priştine’de Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behcet Pacolli ile bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Pejcinovic Buric, Hırvatistan’ın AB ve NATO üyesi bir ülke olarak Kosova’ya yardım etmek istediğini ve Hırvatistan’daki Arnavut azınlık ile Kosova’daki Hırvat azınlığın; eğitim, altyapı ve istihdam açısından daha iyi seviyelere gelmelerini arzuladığını söyledi. Buric kendisine yöneltilen Sırbistan’ın Kosova’yı tanıması ile ilgili olan soruya da,“Çözümün diyalog çerçevesinde bulunması gerekir.” şeklinde cevap verdi. Buric, Avrupa Birliğinin de diyaloğun teknik açısından devam etmesine yönelik bir duruş sergilediğini söyledi. Buric, AB’nin konuyla ilgilenebilmesi için iki ülkenin ortak çalışma alanı oluşturması gerektiğini ifade ederken, iki taraf için kabul edilebilir ve sürdürülebilir bir anlaşmanın olmaması durumunda çözümün bulunamayacağını belirtti. Buric konuşmasının sonunda ise, vize serbestisinin Kosovalıların Avrupa perspektifi adına son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, Kosova hükümetinin yaptığı çalışmalarla İstikrar ve Ortaklık Anlaşmasının uygulanmasına yönelik çaba içerisinde olması gerektiğini vurguladı. Buric’den sonra konuşan Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pacolli ise, görüşmede bölgesel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulunduklarını kaydederken iki ülkenin bölgesel meseleler hususunda ortak hareket ettiğini aktardı. Pacolli, Kosova’nın Hırvat iş ortakları için aktif iş gücü sunan bir ortam olduğunu belirtirken, Kosova ile Bosna-Hersek vatandaşlarının serbest dolaşım isteğini de yineledi. Pacolli konuşmasının sonunda, Hırvatistan’a tüm ikili ve çok taraflı görüşmelerde Kosova’ya verdiği destekten dolayı teşekkür ederken, Hırvatistan’ın bundan sonraki süreçte de Kosova’nın sesi olmaya devam edeceğini aktardı.

Sırbistan ile yaşadığı problemlerden dolayı hareketli günler geçiren Kosova için, Hırvatistan ile olan bu yakınlaşmanın son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sırbistan ile olan sorunları aşmak adına bölgede etkinliğini artırmak niyetinde olan Kosova’nın, Balkan coğrafyasında bulunan ülkelerle ikili ilişkilerini bir üst seviyeye taşıyarak bu hedefine ilerlemek istemekte olduğunu gözlemlemekteyiz. Hırvatistan ile Kosova arasında oluşan dostluk ortamının her iki ülke içinde son derece faydalı olacağı öngörülebilmektedir. Öyle ki, haberde geçen “Hırvatistan’ın Kosova’nın sözcülüğünü üstlenmesi” cümlesi, iki ülkenin nasıl bir dostluk ilişkisi içerisinde olduğunu bizlere göstermektedir.

Cihan DUMAN
o-Staj  2018  BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye ve Yunanistan Avrupa Hava Kalkanı Girişimi’ne Katıldı

Avrupa'nın güvenlik mimarisinde önemli bir gelişme olarak kaydedilen, Türkiye...

Süper Çeşitlilik Çağında Göçmenler ve Kimlik Değişimleri

Görkem Anlaş, Göç Çalışmaları o-Staj Programı Giriş “Süper çeşitlilik” değişen göç...

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...