Kosova-Karadağ Sınır Anlaşması Oylanıyor

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, cuma günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basın ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ana konusu, Kosova ve  Karadağ arasındaki sınır anlaşmasıydı.
Sınır anlaşmasının uygulamaya koyulması için ülkenin meclisinin onayından geçmesi gerekiyor. Bilindiği üzere, Kosova Meclisi’nde Sırp milletvekilleri önemli bir sayıya sahip ve herhangi bir oylamada fikir birliği yapmaları halinde anlaşmanın meclisten geçmeme olasılığı söz konusu. Bunun üzerine, Karadağ ile gerçekleşen sınır anlaşmasıyla ilgili, 20 Mart Salı günü mecliste yapılacak oylamada, Sırp milletvekilleri ‘’hayır’’ diyerek onaylamayacaklarını net bir şekilde Başbakan Ramush Haradinaj’a bildirdiler.
Sırplarla fikir birliği sağlayamayan Haradinaj, çareyi meclisteki Vetevendosje ve bağımsız milletvekillerine seslenmekte buldu ve sözlerini, “Bizler, gerekli oylara sahibiz ancak, hüsrana uğramamak adına büyük bir ciddiyet sergilemek zorundayız.Salı günü düzenlenecek oturumda tek bir milletvekilinin bile eksik olması, Kosova’yı izolasyona mahkum kılacaktır. Sırp Listesi ile istişarelerde bulunduk fakat, ortak bir yol bulamadık. Bu nedenle, Visar Ymeri ve diğer arkadaşlara ne durumda geldiğimizi düşünmeye davet ediyorum.” şeklinde dile getirdi. Başbakan Haradinaj olay ile ilgili ayrıyeten, “Ulusal bir konu hakkında bu kadar farklı düşünmeye gerek yok.” mesajını da verdi.
AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Balkan ülkelerini ziyaretinin ardından, Kosova’nın Karadağ ile sınırının mümkün olan en kısa sürede belirlenmesini öngören anlaşmayı onaylaması gerektiği ve vize serbestliğinin de buna bağlı olduğunu söylemişti.

Jean Claude Juncker’in Balkan ülkelerini ziyaretinin ardından bölge ile ilgili, ikili anlaşmazlıkların çözülmesi gerektiği ve bu çözümler olmadan AB üyesi olamayacakları sözünü dikkate alırsak, Kosova’nın ileri zamanda ki AB ile ilgili akıbetinin netliğe kavuşmasında bu anlaşmanın meclisten geçmesi büyük önem taşıyor. Ülkenin, AB ilişkilerinin ne yönde ilerleyeceği önümüzdeki salı günü belli olacak.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

48,093BeğenenlerBeğen
6,298TakipçilerTakip Et
8,654TakipçilerTakip Et
2,586AboneAbone Ol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Çin’in Son 10 Yılının En Önemli Siyasi Etkinliği: ÇKP 20. Ulusal Kongresi

2022 yılında, ülkelerin siyasi takvimlerinde önemli bir yere sahip...

1980 Darbesi’nin Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşlarına Etkisi

Özet Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rolü...

Beden Toplumsallığının Biyopolitik Açılımları: Kadın Bedeni

Özet Sosyal etkileşimin en önemli faktörlerinden olan beden, toplumsal yapılara...

Effects Of Ukraine-Russia War On Security Policies Of NATO

Abstract The Russian invasion of Ukraine, which commenced in 2014...