Kosova-Karadağ Sınır Anlaşması Oylanıyor

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, cuma günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basın ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ana konusu, Kosova ve  Karadağ arasındaki sınır anlaşmasıydı.
Sınır anlaşmasının uygulamaya koyulması için ülkenin meclisinin onayından geçmesi gerekiyor. Bilindiği üzere, Kosova Meclisi’nde Sırp milletvekilleri önemli bir sayıya sahip ve herhangi bir oylamada fikir birliği yapmaları halinde anlaşmanın meclisten geçmeme olasılığı söz konusu. Bunun üzerine, Karadağ ile gerçekleşen sınır anlaşmasıyla ilgili, 20 Mart Salı günü mecliste yapılacak oylamada, Sırp milletvekilleri ‘’hayır’’ diyerek onaylamayacaklarını net bir şekilde Başbakan Ramush Haradinaj’a bildirdiler.
Sırplarla fikir birliği sağlayamayan Haradinaj, çareyi meclisteki Vetevendosje ve bağımsız milletvekillerine seslenmekte buldu ve sözlerini, “Bizler, gerekli oylara sahibiz ancak, hüsrana uğramamak adına büyük bir ciddiyet sergilemek zorundayız.Salı günü düzenlenecek oturumda tek bir milletvekilinin bile eksik olması, Kosova’yı izolasyona mahkum kılacaktır. Sırp Listesi ile istişarelerde bulunduk fakat, ortak bir yol bulamadık. Bu nedenle, Visar Ymeri ve diğer arkadaşlara ne durumda geldiğimizi düşünmeye davet ediyorum.” şeklinde dile getirdi. Başbakan Haradinaj olay ile ilgili ayrıyeten, “Ulusal bir konu hakkında bu kadar farklı düşünmeye gerek yok.” mesajını da verdi.
AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Balkan ülkelerini ziyaretinin ardından, Kosova’nın Karadağ ile sınırının mümkün olan en kısa sürede belirlenmesini öngören anlaşmayı onaylaması gerektiği ve vize serbestliğinin de buna bağlı olduğunu söylemişti.

Jean Claude Juncker’in Balkan ülkelerini ziyaretinin ardından bölge ile ilgili, ikili anlaşmazlıkların çözülmesi gerektiği ve bu çözümler olmadan AB üyesi olamayacakları sözünü dikkate alırsak, Kosova’nın ileri zamanda ki AB ile ilgili akıbetinin netliğe kavuşmasında bu anlaşmanın meclisten geçmesi büyük önem taşıyor. Ülkenin, AB ilişkilerinin ne yönde ilerleyeceği önümüzdeki salı günü belli olacak.

Simge ŞAHİN
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Seçim Otokrasisi: Meksika’nın Demokrasisi Tehlikede

Bu yazı 17 Mayıs 2024'te Foreign Affairs dergisinde ingilizce...

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...