Lazkiye’deki Tutuklular Stadyuma

0
33

Suriye kuvvetlerinin Lazkiye’de tutukevlerinde yer kalmadığı için yüzlerce kişiyi stadyuma topladığı bildiriliyor.

Merkezi Londra’da olan bir Suriye insan hakları grubu ise, yüzlerce askerin Lazkiye’nin güneyindeki el-Raml mahallesinde evleri basarak adları listelerde yazılı kişileri tutukladığını bildirdi.

Suriye hükümeti, Lazkiye kentinde hükümet karşıtı gruplara karşı giriştiği operasyonun sona erdiğini ve askeri birlikleri geri çekmeye başladığını açıkladı. Ancak kent halkı birliklerin çekilmediğini söylüyor.

İnsan hakları grupları Homs kentinde de dokuz kişinin Suriye güvenlik güçleri tarafından vurulduğunu ve cumartesi gününden beri Lazkiye’de en az 35 kişinin Suriye güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü öne sürülüyor.

Bu arada BM Mültecilere Yardım Dairesi tarafından, Lazkiye’deki bir mülteci kampından kaçan 10 bin Filistinlinden 2000 kişinin yerinin belirlendiğini ve yardım iletildiğini bildiriliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki durumu Libya’ya benzeterek Şam hükümetini kan dökülmesine son vermeye çağırmıştı. Öte yandan da BM Güvenlik Konseyi, Şam hükümetine karşı alınacak yeni önlemleri görüşmek üzere bugün toplanmayı planlıyor.

 

(tuicakademi – voanews) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.