Libya Dışişleri Bakanı İngiltere’de

0
67

Halen devam eden Libya’daki savaş, Muammer Kaddafi’nin ekibinde şu ana kadarki en büyük çatlağı ortaya çıkardı. Libya Dışişleri Bakanı Musa Koussa, dün gece Libya’dan ayrılarak, İngiltere’nin başkenti Londra’ya geldi ve görevini bıraktığını açıkladı. Net bir açıklama yapılmasa da Libya hükümetinin önde gelen isimlerinden Koussa’nın sivillere yönelik saldırıları protesto etmek için Libya’dan ayrıldığı sızan haberler arasında.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise Koussa’nın sığınma isteyip istemediğini belirlemek için bir kaç saat sorgulandığını ve Koussa’nın kendi iradesiyle seyahat ettiğini, bu konuya ilişkin ayrıntılı açıklama yapılacağını belirtti. Bakanlık ayrıca, Libya hükümetinde yer alan diğer yetkilileri de siyasi geçiş sürecini kabullenmeye ve Kaddafi rejimini bırakmaya teşvik etmek istediklerini bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Kaddafi’nin son yıllarda geliştirdiği dış politika açılımlarının mimarı olarak bilinen Musa Koussa’nın, diplomatik dokunulmazlık teklifinde bulunmadığını dile getirdi. Hague, Muammer Kaddafi hükümetinin en kıdemli üyelerinden biri olan Koussa’nın istifasının , Lİbya liderinin rejiminin ”baskı altında ve parçalanmakta olduğunu” gösterdiğini kaydetti.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.