ABD’nin El Kaide Korkusu

Libya’da hava operasyonu ikinci haftasını doldururken Kaddafi güçlerinin etkili olması müttefikleri alternatif arayışına itti.         

Kaddafi güçlerinin, isyancıların ele geçirdiği stratejik noktaları geri kazanmaya başlamasıyla ABD ve İngiltere isyancılara silah ve askeri eğitim desteği verilmesini gündeme getirdi.  

Ancak NATO ve koalisyon içinden bazı üyeler bu fikre karşı çıkıyor. Dahası itirazlar sadece ABD’nin müttefiklerinden değil, Washington yönetiminin önemli isimlerinden de geliyor.

ABD’li bakanların Başkan Obama’nın teklifine karşı çıkmasının ardında isyancıların El Kaide’yle bağlantılı olması ve geçmişte yapılan benzer müdahalelerin terör örgütlerine destek vermiş olması yatıyor.

Önce NATO Ve Fransa “Hayır” Dedi

Obama’nın en büyük destekçisi İngiltere Başbakanı Cameron.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet isyancıların silahlandırılmasına karşı çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Londra’da yaptığı açıklamada bu fikre karşı olduğunu açıkça ortaya koydu.

Obama’nın Kurmaylarında El Kaide Endişesi

Ancak asıl dikkat çekici itirazlar Obama yönetiminin ulusal güvenlik alanında söz sahibi en üst düzey iki ismi, Savunma Bakanı Robert Gates ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan geldi.

Senato’da, dün konuşan Savunma Bakanı Gates, muhaliflerin eğitime, komuta-kontrol desteğine ve organizasyona ihtiyacı olduğunu, ancak “bunun ABD’nin yapacağı bir iş olmadığını” söyledi.

New York Times’a değerlendirmelerde bulunan Obama yönetiminden bir yetkili ise daha önce Libya’ya müdahale için Obama’ya baskı yapan Clinton’ın isyancıların kim olduğu ve El Kaide ile bağlantıları olup olmadığı konusunda şüpheleri olduğunu ifade etti.

Clinton daha önce isyancılara destek verilmesi konusunda olumlu bir tavır sergiliyordu.

El Kaide Bağlantısını İsyancıların Lideri Açıkladı

Ancak ABD ve İngiltere istihbarat kurumları ve hükümet kaynakları, Kaddafi karşıtı isyancılar arasında Afganistan ve Irak gibi ülkelerde El Kaide için savaşmış militanlar olabileceğine işaret ediyordu.

Son olarak, geçtiğimiz hafta sonu isyancıların liderlerinden Abdül Hakim el Hasidi’nin İtalyan Il Sore 24 Ore gazetesine yaptığı, “Adamlarımın bazılarının El Kaide’yle bağlantısı var” açıklaması ABD’de rahatsızlığın artmasında etkili oldu.

Aslına bakılırsa, ABD’nin isyancıların silahlandırılması konusundaki tecrübeleri pek de hoş değil.

Afganistan’ın Hayaleti

Sovyetler 1979’da Marksist-Leninist Afganistan Demokratik Cumhuriyeti hükümetini desteklemek için bu ülkeye girdiğinde başta ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan olmak üzere birçok ülke Afgan Mücahitler’i desteklemiş, silah tedarikinde bulunmuştu.

11 Eylül sonrası dönemde, ABD’nin terörle mücadele savaşının başlarında, Afgan Mücahitler’in bugünkü El Kaide örgütünün çekirdeğini oluşturduğu savaş zamanı Afganistan’a gönderilen Amerikan silah ve parasının büyük bir kısmının Usame bin Ladin’in eline geçtiği öne sürülmüştü.

Kısacası ABD isyancılara vereceği silahın ileride kendisine dönüp dönmeyeceğinden endişe ediyor.

 

(tuiçakademi-Hürriyet)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...