Libya Dışişleri Bakanı İngiltere’de

Halen devam eden Libya’daki savaş, Muammer Kaddafi’nin ekibinde şu ana kadarki en büyük çatlağı ortaya çıkardı. Libya Dışişleri Bakanı Musa Koussa, dün gece Libya’dan ayrılarak, İngiltere’nin başkenti Londra’ya geldi ve görevini bıraktığını açıkladı. Net bir açıklama yapılmasa da Libya hükümetinin önde gelen isimlerinden Koussa’nın sivillere yönelik saldırıları protesto etmek için Libya’dan ayrıldığı sızan haberler arasında.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise Koussa’nın sığınma isteyip istemediğini belirlemek için bir kaç saat sorgulandığını ve Koussa’nın kendi iradesiyle seyahat ettiğini, bu konuya ilişkin ayrıntılı açıklama yapılacağını belirtti. Bakanlık ayrıca, Libya hükümetinde yer alan diğer yetkilileri de siyasi geçiş sürecini kabullenmeye ve Kaddafi rejimini bırakmaya teşvik etmek istediklerini bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Kaddafi’nin son yıllarda geliştirdiği dış politika açılımlarının mimarı olarak bilinen Musa Koussa’nın, diplomatik dokunulmazlık teklifinde bulunmadığını dile getirdi. Hague, Muammer Kaddafi hükümetinin en kıdemli üyelerinden biri olan Koussa’nın istifasının , Lİbya liderinin rejiminin ”baskı altında ve parçalanmakta olduğunu” gösterdiğini kaydetti.

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...