Gates: ABD, NATO Operasyonuna Katkısını Sınırlandıracak

Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, koalisyon güçlerinin yüzlerce hava saldırısı düzenlemesine karşın Kaddafi güçlerinin halen belirgin bir askeri üstünlüğe sahip olduğunu söyledi.

ABD’de Temsilciler Meclisi komitesi önünde ifade veren Mullen, Libya’ya düzenlenen hava saldırılarında Albay Kaddafi’nin askeri donanımının dörtte birinin imha edildiğini söyledi.

Oramiral Mullen, milletvekillerine, “askeri kapasitesini ciddi şekilde düşürdük. Kaddafi’nin birliklerini yüzde 20-25 oranında etkisiz hale getirdik” diye konuştu.

Mullen, “Bu, onun askeri açıdan bir kırılma noktasında olduğu anlamına gelmiyor, çünkü durum böyle değil” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı, Libya’daki muhalifler gibi ülkeyi ilerleyen günlerde daha kanlı günlerin beklediğini belirtti.

Savunma Bakanı Robert Gates de, Amerikan birliklerinin kara operasyonu yapmayacağını yineledi.

Amerikan Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nde konuşan Savunma Bakanı Robert Gates, ülkesinin NATO operasyonuna katkısını sınırlandıracağını belirtti.

Amerikalı Bakan “Elektronik savaş donanımı, havada ikmal ve istihbarat gibi alanlarda destek olacağız” şeklinde konuştu.

Gates, Kaddafi rejimini devirmenin askeri operasyonun hedeflerinden olmadığını sözlerine ekledi.

“Cami Bombalandı”

Ecdebiya’nın doğu girişinde yer alan camide dinlenen ve hazırlık yapan grup Kaddafi’ye bağlı paralı askerlerin cami bombalayıp, bütün Kuran’ı Kerim’lerin ise yaktığını iddia etti.

Ali Halife Abdullah Şerif Kaddafi’ye bağlı birliklerin caminin minberine zarar verdiklerini ifade ederek, Kuran’ın Kerim’in caminin içinde yakıldığı belirtti.

Şerif: ”Bingazi’ye saldırmak için geldiklerinde bu camiye roket saldırısı düzenlediler. Kuran’ı Kerimleri toplayıp burada yakmışlar. Şu caminin duvarlarına bakın kaç tane delik var. Kaddafi’nin paralı askerleri çocukları ve kadınları kaçırdılar. Önlerine çıkan her şeyi yakıyor yıkıyorlar.”dedi.

Ali İbrahim ise ”Oğlumu buraya silah kullanmayı ve savaşmayı öğrenmesi için gönderdim. Paralı askerler genel olarak Çad ve Nijerya gibi Afrika ülkelerden. Maalesef Kaddafi’nin paralı askerlerinin içinde Cezayirli olanlar da var. Brega, Ecdebya ve Ra’s Lanuf’taki bütün evleri harap ettiler.” dedi.

Hür devrimci savaşçıların Libya’yı özgürleştirmek için savaştığını söyleyen Selim Muhammed “İnşallah Libya özgürlüğüne kavuşacak. Allah’ın izniyle onu yakalayacağız ve hapse atacağız. Biz Bin Cevad’a kadar ilerlemiş, Sirte’ye yakınlaşmıştık. Taktik olarak Brega’ya kadar dönmemizi söyledikleri için buraya geri döndük.” dedi.

Kendisini savaşa annesinin gönderdiğini söyleyen Abdullah Mücahid ise: ” Biz çok katı bir zulme uğradık. 42 yıldan bu yana baskı altında yaşıyoruz, özgürlük nedir hissetmedik. İnşallah biz kazanacağız, zafer Allah’ın izniyle bizim olacak. Ben devrimcilerden biriyim. Vallahi Kaddafi pişman olacak. O ölümü görecek ama ölemeyecek. Libyalı olduğuna ve bizi 42 yıl bu şekilde yönettiğine pişman olacak” dedi.

Kaddafi’den Haçlı Savaşı” Açıklaması

Öte yandan, çatışmalar sürerken Kaddafi’den yeni bir açıklama geldi. Kaddafi, “Saldırılar devam ederse, dünya gerçek bir Haçlı savaşına girecek. Bu kontrolden çıkacaktır” dedi.

Kaddafi’nin kendini göstermeden devlet televizyonundan ilettiği, yeni ama daha öncekilere benzer mesajı “işlerin kontrolden çıkacağı” yönünde.

Libya lideri daha önce de “Haçlılara karşı halkı silahlandıracağız demiş”, müttefik güçleri uyarmıştı.

Kaddafi’nin açıklamasında yine uyarı vardı; bu kez işlerin daha da kontrolden çıkacağına işaret etti, ayrıca bir de “Orta Çağ” benzetmesi yaptı.

Libya lideri, “Onlar kendi halklarının ve Libyalıların ortak çıkarlarını yok etti. Barışı baltaladılar, sivilleri yok ettiler ve bizim tekrar Orta Çağ’a dönmemizi istiyorlar” dedi.

İsyancılara karşı tekrar mevzi kazanmaya başlayan Kaddafi güçleriyse petrol kenti Brega’nın peşinde. Kent yeniden isyancılarla Kaddafi güçleri arasında çatışmalara sahne oluyor.

Kaddafi için çıkış yolu mu aranıyor?

Bu arada Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin üst düzey temsilcisinin, İngiliz yetkililerle görüşmelerde bulunmak için Londra’ya geldiği bildirildi.

Guardian gazetesinin, adları açıklanmayan İngiliz hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Seyfülislam Kaddafi’nin yardımcısı Muhammed İsmail’in, Libya ile Batı arasında son iki haftadaki bağlantılar çerçevesinde Londra’yı ziyaret ettiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise, Libyalı yetkililerle bağlantıları konusunda açıklama yapmayacaklarını ifade ederken, kurdukları her bağlantıda, Libya lideri Kaddafi’nin gitmek zorunda olduğunu açıkça belirttiklerini bildirdi.

 

(tuiçakademi-Dünya Bülteni) / Halime GÜMÜŞ

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...