Malta ve İtalya’dan AB’ye Çağrı

0
73

 Avrupa Birliği’ne üye devletler bundan 10 yıl önce, Roma Anlaşmasının 50. yıldönümünü hatıra paraları bastırarak kutlamışlardı. Euro bölgesine giren ülkelerde Euro, diğer ülkelerde ise ulusal para birimlerinde hatıra paraları tasarlanmıştı.

 25 Mart’ta Roma Anlaşması’nın 60. yıl dönümü dolayısıyla yapılacak olan zirve hakkında ve AB’nin geleceği ve düzensiz göç sorunu konularında İtalya Başbakanı Paola Gentiloni ve Malta Başbakanı Joseph Muscat konuşma yaptı.

 Başbakan Gentiloni, Muscat ile Roma’da başbakanlık sarayı Chigi’de görüştü. İkilinin gündeminde, AB’nin geleceği, 25 Mart’ta Roma Anlaşması’nın 60. yıl dönümü dolayısıyla yapılacak zirve ve düzensiz göç sorunu konuları vardı.

 Konuk Başbakan Muscat “Sosyal Avrupa meselesi uzun yıllardır unutulmuş durumda. Bu nedenledir ki bizim vatandaşlarımız AB’ye kendilerini yabancılaşmış hissetmekte.” ifadelerini kullanarak sadece ekonomik ve bütçe bazında değil, sosyal alanda düzenlenmiş Avrupa politikalarına sahip olmaları gerektiğini belirtirken konuşmasının devamında İtalya ile Libya yapılan göçmen anlaşmasının düzensiz göç konusunda son yıllarda AB adına varılan en üst noktada olduğunu söyledi.

Tuğbanur Öget – AÇAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here