Katalanlar Ayrılık İçin Referanduma Hazırlanıyor.

 İspanya’nın Katalonya bölgesi, ulusal hükümet istemese de, sonbaharda bağımsızlık referandumu için şimdiden lojistik hazırlığını yapıyor. Özerk Katalonya hükümetinin dış politika sorumlusu Raul Romeva, yönetimin Londra’daki temsilciliğinde dün Reuters ile yaptığı söyleşide, “Şimdiden referandum için hazırlık yapıyoruz (çünkü) … anlaşma olsa da olmasa da buna hazır olmamız lazım” dedi.

 Başbakan Mariano Rajoy’un merkez sağ hükümeti ayrılığı hedefleyen referandumların yasadışı ve anayasaya aykırı olduğunu söylüyor. Hükümetin bu görüşü yargı tarafından da destekleniyor.

 Katalonya’nın bağımsızlığını destekleyenlerin iki yıl önce yaptığı sembolik bir referandumda iki milyon kişi olumlu oy kullandı, ancak katılan bazı siyasetçiler anayasaya aykırı bir amaçla hareket ettikleri için ya yaptırımlarla karşılaştılar ya da mahkeme önüne çıkarıldılar. Bölgesel hükümetin en son yaptırdığı kamuoyu yoklaması, halkın yüzde 45.3’ünün ayrılıktan yana, yüzde 46.8’inin karşı olduğunu gösteriyor. Katalan özerk yönetiminin Rajoy hükümetiyle görüşmeler yapıp yapmadığı sorusuna Romeva şu yanıtı verdi: “Bir araya geldik ama görüştük denemez… Asıl konu (referandum) üzerinde bir müzakere olmadı çünkü İspanyol hükümeti bu konunun ele alınması gerektiği gerçeğini görmezden geliyor.” Merkezi hükümetin henüz bir öneri getirmediğini söyleyen Romeva, bir öneriyi memnunlukla karşılayacaklarını söyledi. “Biz müzakereye hem hazırız, hem istekliyiz.”

 Romeva, siyasi sonuç ne olursa olsun 7.5 milyon Katalonya vatandaşının, bağımsızlık halinde Avrupa Birliği vatandaşlığından çıkmayacağını ancak bu konunun AB tarafından ele alınması gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği sadece üye ülkeleri muhatap alıyor. Dolayısıyla Katalonya’nın statüsünü AB sadece Madrid hükümetiyle müzakere edebilir.

Mustafa Burak Kayayurt – AÇAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...