Mısır Halkı İçin Bekleyiş Vakti

0
34

Dün akşam saatlerinde yüz binlerce Mısırlı vatandaş Askeri Konsey’i protesto etmek için Kahire ve İskenderiye meydanlarında toplandı.

 Göstericiler, Askeri Konsey’in anayasaya eklediği maddeleri iptal etmesini, Meclis’in feshedilme kararını kaldırmasını ve İçişleri Bakanlığı tarafından seçimlerden önce yayınlanan bir bildiriyle askere sivilleri tutuklama hakkı veren kararın iptalini isteyerek, Askeri Konsey’e geri adım attırmayı hedefliyor. Ülkede farklı siyasi partiler, değişim hareketleri ve sendikalar mitinge destek vermekte olup, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen Mısır Halk Meclisi varlığını sürdürüyor.

Yüksek Askeri Konsey daha önce ilan edilen tarihte ülke yönetimini sivillere teslim edeceğini açıklamış, başkanın Cumhurbaşkanı olduğu bir Milli Güvenlik Kurulu (MGK) oluşturulduğunu söylemişti. Göstericiler Yüksek Seçim Kurulu’nun sonuçları biran önce açıklaması talebinde de bulunmuşlardı.

HÜSNÜ MÜBAREK KALP KRİZİ GEÇİRDİ

1981 senesinde Enver Sedat’ın öldürülmesiyle yerine geçen Mübarek, 30 yıldır ülkesini demir yumrukla yönetmekteydi. Geçtiğimiz ay devrim sırasında yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu tutularak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mübarek, uzun süreli bir direniş göstermiş olsa da, tedavi görmekte olduğu hastaneden çocukları Ala ve Cemal’in de tutuklu bulundukları Tora Hapishanesi’ne nakledilmişti.

Geçen 20 günlük süreç içerisinde pek çok kalp krizi geçirdiği öne sürülen devrik liderin, büyük bir kalp krizi geçirerek askeri hastaneye kaldırıldığı bildirilen Mübarek, duran kalbinin elektroşok müdahalesiyle yeniden çalıştırılmasının ardından solunum cihazına bağlandı.

(Tuiçakademi, Dünya Bülteni, Zaman)

 

Yelda ÖZTAŞ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.