”Mısır’a Yardımımız Sürecek’’

0
29

Kulağında ki rahatsızlıktan sonra ilk yurtdışı gezisini İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine katılmak için Kahire’ye yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ziyaretiyle ilgili AA habere çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

İTT ‘nin sorumluluğu artırılmalı

Kahire’de İslam camiasında ki birlikteliğin gözden geçirileceğini belirten Gül, İslam’ın barış vizyonunun aktarımında İTT ‘nin oynadığı role verdiği desteği aktardı ve bu rolün artması gerektiğini vurguladı.

”Mısır’a yardımımız sürecek”

İçinden geçtiği bu hassas dönemde Mısır’a  Türkiye tarafından yapılan mali, teknik ve siyasi desteğin talep edildiği sürece her alanda devam edeceğini belirten Gül,Türkiye’nin Mısır’a yaptığı yıllık 2 milyar dolarlık yardımın bu konudaki iradelerini ispatı olduğunu belirtti ve bu yardımın 1 milyar dolarlık kısmının Mısır’a aktarıldığını kalan kısmınınsa ihracat kredisi şeklinde kullanılacağını ifade etti.

”Devrimin fırsatı bilinmeli”

”Tarih, demokrasinin ne büyük fedakarlıklarla kök salabildiğinin sayısız örnekleriyle doludur”diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır iktidarının ve muhalefetinin bunun bilincinde olması ve devrimin getirdiği tarihi fırsatın kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Mısır halkının hür iradesine saygı duyduğunu ve zamanla kendi demokrasi tecrübelerine sahip olacaklarını belirten Gül, şöyle devam etti:” Bunun en iyi yöntemini de Mısır halkı ve siyasetçileri bulacaktır. Son dönemde yaşanan gerginliğin can kayıpları ve yaralanmalara yol açması bizde derin üzüntüye neden olmuştur. Temennimiz, Mısır’da demokrasi mücadelesinin kesintiye uğramadan devam etmesi ve başarıya ulaşmasıdır.”

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.