Bulgaristan eski İçişleri Bakanı Rumen Petkov: ‘ Başbakan Boyko Borisov ‘Buda’ ajanı’

Bulgaristan yine son günlerde ajanlık tartışmalarına kilitlenmiş durumda. Geçtiğimiz pazar günü Amerika’da yaşayan Bulgarların haber sitesi Bivol’de yayınlanan bir belgeyle destekli habere göre Başbakan Boyko Borisov’un Merkezi Organize Suçla Mücedele Teşkilatı (TSSBOP)  ajanı olduğu iddia edildi. Bu haberin yayınlanmasıyla birlikte Bulgaristan’da başbakanın ajan olup olmadığı tartışması gündemin merkezini oluşturdu.

Bivol sitesinde çıkan belgeye göre Başbakan Borisov’un 9 Aralık 1996 yılında ‘Buda’ kod adıyla TSSBOP için çalıştığı bildiriliyor. İsmi geçen teşkilatın Borisov’la ilgilenmesinin sebebi olarak ise yer altı dünyasının önde gelen isimleriyle bağlantısının olması gösteriliyor. Ayrıca Borisov’un bu teşkilatta dosyasının bulunması iddiaları doğrular niteliktedir. Rumen Petkov’un iddialarına göre o dönemde suç örgütlerini yöneten kişiler, düzenli olarak gizli servise kazandırılıyordu. TSSBOP’da Borisov dışında ajan olarak kaydı bulunan kişiler arasında Aruba adasında öldürülen uyuşturucu kaçakçısı Poli Pantev, Hollanda’da öldürülen uyuşturucu kaçakçısı Kosyo Samokovetsa ve takma ada sahip olan çok sayıda daha kişi yer alıyor. Rumen Petkov PIK ajansına yaptığı açıklamada Borisov’un böyle bir dosyasının olduğunu uzun zamandır bildiğini ancak dosyanın içinden bir çok belgenin ‘nedense’ yok olduğunu ifade etti. Öte yandan Petkov sadece bu iddialarla yetinmeyip şimdiki İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’un ve Gümrük Ajansı Müdürü Vanyo Tanov’un da birer DS ajanı olduğunu ortaya attı.

Yaklaşık 2 yıldır Başbakan Borisov’un uyguladığı sicilli tüm ajan büyükelçileri geri çekme politikası belki de Borisov’un kendi döneminde ajan olarak görev yapmış ve hala yapmakta olan ve dolayısıyla onu ajan olarak bilen diğer sicilli ajanların bu gerçeği ortaya çıkarmalarından çekindiği iddia ediliyor. Her ne kadar Borisov yaptığı açıklamada bu geri çekimlerin sebebini 1989 yılına kadar uygulanan komünist rejimin kurmuş olduğu ve siyasi polis lehine çalışan 33 büyükelçi ajan grubunun uygulamada olan yönetime zarar verdiği ve hükümeti lekelediği gerekçesiyle açıklasa da eski İçişleri Bakanı Petkov’un ortaya attığı iddialar ve belgelerle bu iddialarını desteklemesi Başbakan’ı korkuttuğu söylenebilir.

Bu iddiaların üzerine bir açıklama yapma gereği duyan Borisov “Eğer ‘Buda’ dosyasındaki iddiaların yüzde 0.00001 kısmı doğru olsaydı ABD Başkanı Barack Obama beni askeri konvoy eşliğinde kabul etmezdi, Almanya Başbakanı Merkel de askeri selamlama ile karşılamazdı, ülkemize ziyarete gelen üst düzey dünya kurumlarının yetkilileri şahsımın iyi polis görevinde bulunduğuma dair olumlu notlar vermezdi, yine Fransa ve İspanya emniyet birimleri tarafından madalya ile ödüllendirilmezdim” şeklinde konuştu.

(TUİÇ Akademi, Zaman, lifeinbursa.com, AJANS BG, http://haber.bg/)

Ecem ÖZAYAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...