”Mısır’a Yardımımız Sürecek’’

Kulağında ki rahatsızlıktan sonra ilk yurtdışı gezisini İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine katılmak için Kahire’ye yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ziyaretiyle ilgili AA habere çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

İTT ‘nin sorumluluğu artırılmalı

Kahire’de İslam camiasında ki birlikteliğin gözden geçirileceğini belirten Gül, İslam’ın barış vizyonunun aktarımında İTT ‘nin oynadığı role verdiği desteği aktardı ve bu rolün artması gerektiğini vurguladı.

”Mısır’a yardımımız sürecek”

İçinden geçtiği bu hassas dönemde Mısır’a  Türkiye tarafından yapılan mali, teknik ve siyasi desteğin talep edildiği sürece her alanda devam edeceğini belirten Gül,Türkiye’nin Mısır’a yaptığı yıllık 2 milyar dolarlık yardımın bu konudaki iradelerini ispatı olduğunu belirtti ve bu yardımın 1 milyar dolarlık kısmının Mısır’a aktarıldığını kalan kısmınınsa ihracat kredisi şeklinde kullanılacağını ifade etti.

”Devrimin fırsatı bilinmeli”

”Tarih, demokrasinin ne büyük fedakarlıklarla kök salabildiğinin sayısız örnekleriyle doludur”diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır iktidarının ve muhalefetinin bunun bilincinde olması ve devrimin getirdiği tarihi fırsatın kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Mısır halkının hür iradesine saygı duyduğunu ve zamanla kendi demokrasi tecrübelerine sahip olacaklarını belirten Gül, şöyle devam etti:” Bunun en iyi yöntemini de Mısır halkı ve siyasetçileri bulacaktır. Son dönemde yaşanan gerginliğin can kayıpları ve yaralanmalara yol açması bizde derin üzüntüye neden olmuştur. Temennimiz, Mısır’da demokrasi mücadelesinin kesintiye uğramadan devam etmesi ve başarıya ulaşmasıdır.”

(TUİÇ Akademi, Anadolu Ajansı)

Fethullah CEYLAN

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...