NATO’da Gündem Libya

0
80

NATO Savunma Bakanlarının yarın Brüksel’de başlayacak olan toplantısında Libya görüşülecek.  Ayrıca, New York Times gazetesi, Türkiye’nin Libya’ya uçuş yasağına karşı çıktığını savunurken, The Guardian ise, Türkiye’nin olası bir askeri müdahale konusunda ki muhalefetini yumuşattığı yazdı.

Natı Savunma Bakanları’nın 10-11 Mart tarihlerinde Brüksel’de yapacakları toplantıda özellikle Libya’da son dönemde yaşanan olaylar, Libya halkının Kaddafi güçlerinden korunması ve Ortadoğu’dan uzun dönem beklentileri görüşülecek. Toplantı da ayrıca Birleşmiş Milletler, Arap Birliği, Avrupa Birliği ve Afrika Birliği konuları da gündeme getirileceği söylendi.

Bu arada Batı medyasında Libya’nın uçuş yasağı uygulanması yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ederken, İngiliz The Guardian gazetesi, NATO’nun Libya’ya yönelik olan 24 saat hava ve deniz gözetim kararının uçuş yasağının habercisi olabileceğini belirtirken Arap ülkeleri arasında sivilleri korumayı amaçlayan bir batılı askeri müdahaleye desteğin işaretlerin giderek arttığına dikkat çekti.

Ayrıca, Türk Körfez İşbirliği Konseyi, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği Genel Sekreteri’nin Libya’daki sivillerin korunması çağrısında bulundu.

(tuicakademi-Ankara Haber Ajansı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.