Norveçli Saldırgan’ın Manifestosunda Türkiye

0
45

Norveç’te 93 kişinin ölümüne neden olan Anders Breivik’le ilgili Türkiye açısından dikkat çekici bir husus var. Breivik, saldırıdan hemen önce yayımladığı manifestoda, Türkiye’ye tam 237 kez atıfta bulunmuş. Yazdıklarına bakılırsa Norveçli saldırgan tam bir Türk düşmanı.

Norveç’te onlarca kişinin ölümüne neden oldu, o kanlı saldırı öncesi ortaya çıkan bin 500 sayfalık manifestonun içinden Türkiye de çıktı.

Türklere ve Türkiye’ye tam 237 kez değinen Breivik, Türkiye’nin NATO’dan atılması gerektiğini düşünüyor, “Ermeni soykırımı” iddialarına destek veriyor, Kıbrıs Barış Harekâtı’yla Türkiye’nin adayı işgal ettiğini savunuyor, Ermenilerin ve Kürtlerin Türkiye’de baskı gördüğünü iddia ediyor.

Manifesto ayrıca Breivik’in Türkiye’yi oldukça yakından takip ettiğini gözler önüne seriyor.

Öyle ki töre cinayetlerinden, “Ergenekon” davasına kadar Türkiye’nin iç meselelerini gayet iyi biliyor.

“Ergenekon” soruşturması için ‘İslamcı hükümet AKP ile milli menfaatleri savunan Kemalist milliyetçi laik elitlerin bir çekişmesi” diyor, Atatürk’ün Türkiye’yi laik bir devlet haline getirme çabasının da başarısızlıkla sonuçlandığını iddia ediyor.

Sadece Türkiye karşıtı ifadeler değil, Breivik’in bilgisayarından Türkiye karşıtı karikatürler de çıktı. Türkiye’nin AB’ye girmesini istemeyen saldırganın bilgisayarındaki karikatürlerden birinde AB bayrağının üzerinde içinde cami bulunan bir Truva atı olduğu görülüyor.

Kanlı saldırının faili Breivik, Türkiye’yi yakından takip ediyor ve biliyor. Zira manifestosuna göre ziyaret ettiği 25 ülkeden biri de Türkiye.

(tuicakademi-CNN)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.