Kosova’da Gerilim Tırmanıyor

Kosova hükümetinin daha önce Avrupa Birliği misyonunun kontrolünde olan iki sınır kapısına kontrolü devralmak üzere polis göndermesinden sonra ülkenin kuzeyinde etnik gerilim artıyor.

Kosova güvenlik güçleri, üç sınır kapısından ikisinin kontrolünü devraldı ancak bölgedeki çoğunluğu oluşturan Sırpların yolu kapatması nedeniyle üçüncü sınır kapısına ulaşamadı.

Kosova hükümeti, Sırbistan’dan ihraç edilen ürünlere kısıtlama getirmeye çalışıyor. Ancak Kosova’da yaşayan etnik Sırplar, bu girişimi Kosova’nın bağımsızlığını zorla kabul ettirme çabası olarak değerlendiriyor.

Sırbistan hükümeti ise, 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana Kosova’nın ihraç ürünlerine ambargo uyguluyor. Gerilimi azaltmak amacıyla dün geç saatlerde başlayan görüşmeler ise devam ediyor.

AP haber ajansına konuşan bir NATO sözcüsü, Kosova güvenlik güçlerinin sürpriz hamlesi sonrasında müzakerelere başlandığını doğruladı.

Kosova’nın kuzeyinde yaklaşık 60 bin etnik Sırp yaşıyor. Bu nüfus, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve başkenti Belgrat olarak kabul ediyor.

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...