Patriotlarla Yükselen Tansiyon

0
71

Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirilecek olan patriotlar ile ilgili olarak Rusya Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Anatoli Kornukov iddialarda bulundu. Kornukov, patriot füzelerinin hedefinin Rusya olduğunu iddia etti.

İnterfax Gazetesi’ne açıklamada bulunan Kornukov, “Füzeler Suriye’den yönelecek muhtemel bir saldırıdan daha çok, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü üyesi ülkeleri ve Rusya’yı hedef alıyor.” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere Rus yetkililer patriotların bölgede askeri yığınağı arttırıp, sıcak çatışma riskini arttıracağı görüşünde.

18 Ocak’tan itibaren dev kargo uçağıyla taşınan ABD’ye ait patriot füzelerinin parçaları Adana’da İncirlik Üssü’ne getirildi. 21 Ocak’ta Almanya’dan gelen patriotları taşıyan gemi, İskenderun İskelesi’nde yüklerini boşalttıktan sonra iskeleden ayrıldı. Limana indirilen askeri araçların ve içerisinde silah ve teçhizatların bulunduğu konteynerlerin büyük bir kısmı Kahramanmaraş’ta bulunan Gazi Kışlası’na götürüldü. Hollanda’dan yola çıkan gemiden de gün itibari ile tahliye işlemlerine başlandı.

Patriotların sınıra konuşlandırılmasını protesto edeceklere karşı, İncirlik Üssü ve İskenderun Limanı’nda güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik güçleri ile protestocular arasındaki gerilim yaşandı.

İç karışıklığın sürdüğü Suriye’den gelebilecek olası füze ve uçak saldırısı tehdidine karşı savunma amacı ile Türkiye, NATO’dan patriot talep etmişti. Almanya, Hollanda ve ABD’nin ikişer patriot göndermesi üzerine anlaşmaya varılmıştı. Almanya’dan gelecek patriotlar füzeleri Kahramanmaraş’a, Hollanda’dan gelecek patriot füzeleri Adana’ya, ABD’den gelecek olanların ise Gaziantep’e konuşlandırılacağı bildirilmişti.

(TUİÇ Akademi, Cihan, DHA)

Öznur HACIOSMANOĞLU

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.