Sağa Meyilli İsrail Seçimleri

İsrail’de Genel Seçim için yaklaşık 5,6 milyon seçmenin, TSİ 10’da kapanacak sandıklar da oy kullandığı bildirildi. Resmi olmayan sonuçların ise gece yarısına doğru açıklanacağı tahmin ediliyor.

Kamuoyu yoklamalarının gösterdiğine göre seçim şaşırtıcı bir sonuç doğurmayacak ve Netanyahu üçüncü kez iktidara gelecektir. Ancak sonuçlar Netanyahu’nun seçimi kazansa da parlamento çoğunluğunu kaybedeceğini işaret etmektedir. Zira son zamanlarda aşırı milliyetçi Bayit Yehudi (Yahudi Evi) adlı partinin anketlerde gözle görülür bir yükselişe geçtiği bildirilmektedir. Mecliste 14 sandalye kazanacağı tahmin edilen milliyetçi Bayit Yehudi (Yahudi Evi)’nin lideri Nafatali Bennett, “Tanrı’ya tüm İsrail’i bir çatı altında toplamam ve İsrail’in Yahudi ruhunu yeniden sağlamam konusunda bana güç vermesi için dua ediyorum.” şeklinde konuştu. Yahudi Evi adlı partinin iki devletli çözüm fikrine karşı çıktığı ve Batı Şeria’nın büyük oranda ilhak edilmesi gerektiğini savunduğu bildiriliyor.

İsrail Anayasası’na göre bir siyasi partinin tek başına iktidara gelebilmesi için parlamentoda 61 temsilci kazanması gerekiyor. Ancak 64 yıllık bir geçmişe sahip olan İsrail de seçim sistemi sebebiyle şu ana kadar hiçbir parti tek başına iktidar olamadı.

Koalisyonun yeni bütçede anlaşamaması üzerine Netanyahu Ekim’de erken seçim kararı almıştı.  2012′ nin Ekim ayında ise mevcut iktidarın ortaklarından Likud lideri ve Başbakan Benyamin Netanyahu ile Evimiz İsrail (Yisrael Beiteinu) lideri ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’nın ittifak yapmalarıyla 120 sandalyeli Knesset’te (İsrail Meclisi)  en fazla 32 sandalye kazanması bekleniyor.

32 Partinin katıldığı genel seçimlerde, halen sekiz sandalyesi bulunan İşçi Partisi’nin hükümetin ekonomi politikalarına tepki duyanların desteğiyle 18 sandalye kazanarak ikinci parti, aşırı milliyetçi Bayit Yehudi partisinin 14 sandalye kazanarak üçüncü parti olması beklenirken eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin kurduğu Hareket (Hatnuah) Partisi’nin de 8 sandalye  kazanması ve geçen seçimin lideri Kadima  Partisi’nin ise en fazla 2 milletvekili çıkarması tahmin ediliyor. 22 Ocak seçimleri İsrail’in kurulduğu 1948 yılından beri yapılan 19. Seçim olarak ülkede bir seçim havasının olmadığı bir seçim olarak bildiriliyor.

Ulusal güvenlik ve İran kaynaklı nükleer tehdit üzerinde duran Netanyahu  “Bütün vatandaşlara oy kullanmaları çağrısında bulunuyorum. Kimin için oy vereceğinize karar verin, bölünmüş ve zayıf bir İsrail’e mi yoksa bir bütün olan güçlü bir İsrail ve İsrail halkının umut ettiği değişiklikleri yapacak iktidar partisine mi oy vereceğinize karar verin. Son anda pek çok kişinin Likud-Yisrael Beitenu’ya geleceğinden hiç şüphem yok. Başka bir iktidar partisi yok. Çok teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

İsrail’de olağan bir seçim süreci yaşanırken yapılan seçim konuşmalarında aslında Ortadoğu Barışı’na yönelik bir atılım olmayacağı görülmektedir. Arap Baharı’nın da etkisiyle güvenlik konusunda ciddiyetle duran İsrail’de geçmiş seçim sonuçları arasında yapılan kıyaslamalar da sağa kayışın meydana geldiği bildiriliyor. Kendi güvenliğini her şeyin üstünde tutan İsrail için güvenlik oldukça belirleyici bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

(TUİÇ Akademi, AA, CNN Türk)

Gamze Gündüz

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

2024 Kuzey Makedonya Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kuzey Makedonya’nın sosyo-politik ve...

2024 Kosova Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Kosova Eğilimleri Anketi  2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Kosova’nın...

2024 Bosna Hersek Eğilimleri: Batı Balkanlar Anketi

2024 Bosna Hersek Anketi 2024 Batı Balkanlar Bölgesel Anketi, Bosna-Hersek’in...

Online Staj Başvuruları Açıldı

TUİÇ Akademi Online Staj (O-Staj) programı 2016 yılından itibaren...