Polonya’da Hükümet Karşıtı Gösteri

0
52

Doğu Avrupa ülkesi Polonya’da binlerce gösterici, hükümetin yargı reformunu protesto etmek için sokaklara döküldü.

Başkent Varşova’da düzenlenen göstericilerin, “Özgürlük Yürüyüşü” adını verdikleri iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PİS), bağımsız mahkemeleri vesayet altına alma çabası olarak gördükleri yargı reformlarını protesto etti.

Demokrasi, dayanışma ve hukukun üstünlüğünün vurgulandığı protestolara binlerce kişi katıldı. De Gaulle Kavşağı’nda başlayan protesto yürüyüşü, iki kilometrelik Kraliyet Yolu güzergahını devam ederek Plac Zamkowy’ında, Polonyalı sanatçıların sahne aldığı konserle sona erdi.

Göstericiler ellerinde, “Anayasa ve Mahkemelere Özgürlük” yazılı dövizler ve anayasa kitapçıkları taşıdı.

Muhalefetteki Yurttaş Platformu ve Modern Partinin organize ettiği protestoda konuşan muhalefet liderleri, hükümete yargıçları doğrudan tayin etme hakkı veren değişikliklerin anayasal düzeni ve demokrasiyi erozyona uğratacağını savundu.

Avrupa Birliği’de Polonya hükümetini yargı sistemindeki değişiklikler nedeniyle eleştirmiş, yargı bağımsızlığını olumsuz etkileyecek değişiklikler nedeniyle Varşova yönetiminin birlikteki oy haklarından mahrum edilebileceği uyarısında bulunmuştu. Hükümet ile AB arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Öte yandan muhalefet partilerinin Özgürlük Yürüyüşü gösterileri düzenledikleri saatlerde, Wiejska Sokak’ta bulunan Polonya Parlamento binası önünde bir araya gelen binlerce kişi, devletin engellilere tanıdığı imkanların yetersizliğini protesto etti.

 

Aybüke Rabia HALİL

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

 

 

Kaynakça:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.