İtalya’da Erken Seçim Gündemde

İtalya’da defalarca yaşanan hükümet kurulamama durumu, erken seçimin önünü açtı.

Genel seçimlerde hiçbir parti ya da ittifak parlamentoda çoğunluğu elde edememiş, bu nedenle parti ve ittifaklar arasında koalisyon görüşmeleri başlamıştı. Ancak seçimden tek başına en büyük parti olarak çıkan 5 Yıldız Hareketi, sağ ittifak ve merkez sol ittifak arasındaki bu görüşmeler sonuç vermedi.

Koalisyon görüşmelerinin başarısız olmasında, 5 Yıldız Hareketi’nin, sağ ittifakta yer alan Eski Başbakan Silvio Berlusconi ile anlaşmaya yanaşmaması, sağ ittifakın büyük ortağı Lig lideri Matteo Salvini’ninse müttefiki Berlusconi’yi terk ederek, tek başına 5 Yıldız ile hükümet kurmayı reddetmesi etkili oldu.

Mattarella, aşırı sağcı Lig’in lideri Matteo Salvini ile sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi’nin lideri Luigi Di Maio’nun gün içerisinde dile getirdiği, “seçimlerin 8 Temmuz’da yapılması” önerisine ilişkin ise İtalya’nın oy kullanımına imkan sağlamak adına her zaman için yazın ortasında seçime gitmekten kaçındığını söyledi.

Lig lideri Matteo Salvini de, Kasım 2011’de Berlusconi’nin istifa etmesinin ardından kurulan Mario Monti liderliğindeki teknokratlar hükümetine atıfta bulunarak, “Kaybedecek vakit yok, Monti usulü teknik hükümetlere yer yok” dedi.

4 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından hükümetin kurulamadığı İtalya’da, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın tarafsız hükümet çağrısı karşılık bulmazken, erken seçimin Temmuz’da yapılması planlanıyor.

Gamze AZMAN 

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

KAYNAKÇA:

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Makale İncelemesi: “The Case for Progressive Realism”

Yazar: David Lammy Kaynak: Foreign Affairs, May/June 2024 David Lammy'nin "The...

Bildiri Çağrısı: Avrupa Konferansları II – ‘Bizi Bağlayan Göç’

Avrupa Birliği (AB, Birlik), yumuşak güç olarak dünya siyasetini...

Gençlere Avrupa Turu: DiscoverEU ile Kültürel Keşifler

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından başlatılan DiscoverEU programı, gençlere...

Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü BM Genel Kurulu’nda Tartışılacak

📣 Eylem Çağrısı: 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü...