Rodrigo Duterte: “Diktatörlük Yapmazsam Filipinler Gelişmez”

0
111

Filipinlerde yapılan uyuşturu ile mücadele süresinde sorumlu olduğu ölümlerden dolayı Birleşmiş Milletler’in Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte için, ön soruşturma başlatıldı. Duterte’nin görev süresinin başından, şu ana kadar olan süreç içerisinde işlediği suçların analizi yapılacağı belirtildi. Bu, UCM’nin Güneydoğu Asya Bölgesi’ne karşı yaptığı ilk soruşturma olacak.

Resmi istatistiklere göre, devlet başkanının görev süresince, uyuşturucu ile mücadele kapsamında 4 bin kişinin öldüğünü öne sören UCM, ellerinde kanıt olduğunu ekledi. UCM’ye sunulan başka bir raporda ise, öldürülen kişi sayısının 7 binlere çıktığı belirtiliyor. Raporu sunan muhalif, “ülke içinde adalet olmadığını, insanların suç ortağı olan polislere ve yargıçlara başvuramadığını, bu yüzden de son çarenin UCM olduğunu” söyledi.

Hakkında bir sürü suçlamalarla beraber diktatörlük eleştirileri de olan Duterte, “Beni siz seçtiniz, eğer diktatör olduğumu söylüyorsanız diktatörümdür. Ben diktatörlük yapmazsam Filipinler gelişemez, bu yüzden böyle davranmak zorundayım.” dedi.

Eski yaptığı açıklamalarda ise, “Eğer diktatöre dönüşürsem beni vurun,” diyen Duterte şaka yapmadığını da belirtmişti.

Ece KARAKAŞ
o-Staj 2018 APAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.