Çad: ”Genel Grev, Özel Sektörü Etkiliyor.”

0
112

Çad genelinde sendikaların çağrısı üzerine, hükümetin kemer sıkma önlemlerini protesto etmek için başlatılan genel grev, özel sektörü etkiliyor.

Pazartesi günü özel bankaların, mobil operatörlerin ve diğer sektörlerin personelleri, kamu çalışanlarıyla dayanışmaya giderek, “sınırsız genel grev” nedeniyle bir hafta boyunca çalışmayı durdurdu.

N’Djamena’da trafik, pazartesi günü normalden düşüktü ve birkaç gün boyunca şehrin sokaklarında güvenlik güçlerinin varlığında hafif bir artış gözlendi.

Geçen hafta, Çad Sendikalar Birliği (UST)’ de dahil olmak üzere üç sendikadan oluşan, “sendika platformu”, kamu çalışanlarına destek olarak pazartesi günü başlayan iki günlük grev sloganı attı. Bir hafta boyunca idareler, sağlık sektöründe asgari bir hizmetle yavaş çalışıyorlardı. İlk ve orta dereceli okullar hem kamu hem de özel ocak ayından bu yana kapalı..

Sponsorlu

Grevin  iyi takip edildiğini belirten Çad Sendikalar Birliği Başkanı Michel Barka, “Ülkede açık yerler olsa dahi işçiler yok, özellikle petrol sektöründe.” açıklamasında bulundu.

Muhalefetin desteğiyle yayılan bu sosyal tepkilerle, Başkan Itriss Déby Itno (1990’dan beri iktidarda) konuyu ön plana çekmesini sağlayabilir. Hükümet, petrol ülkesinin varil fiyatındaki düşüşün bir sonucu olarak 2014 yılından bu yana yaşadığı ciddi ekonomik krizi hafifletmek için koyduğu kemer sıkma önlemlerini izliyor.

Çad hükümeti’nin, halkın tepkilerini dikkate alıp kısa sürede cevap vermesi gerekiyor. Yoksa devam eden bu grev, ülkede ki aksaklıkların önlenemez hale gelmesine sebep olabilir.

Deniz ÜRESİN
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here