Sahra Çölü’ndeki Nükleer Deneyler İçin Fransa’dan Tazminat Talebi

0
53

 Fransa tarafından 13 Şubat 1960’ta Büyük Sahra Çölü’nde gerçekleştirilen nükleer deneyleri konu alan Cezayir’deki Ulusal Forum’un çalışmaları sona erdi.

 Sahra Çölü’nde 1960 yılında gerçekleşen patlamaların yasallığının soruşturulması ile ilgili konuşan avukat Fatima al Zahra bin Brahim, Fransız siyasetçilerin Cezayirli mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda suç işlediklerini itiraf ettiklerini açıkladı.

 Cezayirli askeri uzman Albay Muhammed Halfawi, Fransa’nın nükleer ve kimyasal deneyleri gerçekleştirdiğini itiraf ettiğini, ancak olayın mağdurlarına tazminat ödemeyi kabul etmediğini söyledi. Halfawi, “Bu kişilerle birlikte aktif bir şekilde Fransa’ya, o patlamaların kurbanı olan kişilerin ailelerine ve deneyler sonucunda zarar görenlere tazminat ödemesi için çağrıda bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

 Halfawi, “Deneylerin nasıl yapıldığını anlatan belgeseller mevcut. Bu filmlerde o zamanlar Fransızların patlamanın kuvveti hakkında tam bilgiye sahip olmadıkları anlaşılıyor. Filmde generallerin, bombanın gücü yaptıkları hesapların çok üzerinde olduğu için deneyin yapıldığı yeri uçaklarla hızlı bir şekilde terk ettikleri görülüyor” diye sözlerine devam etti.

Merve Uzar – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • https://tr.sputniknews.com/dunya/201702161027255190-cezayir-sahra-colundeki-nukleer-deneyler-fransadan-tazminat/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.