Suudi Prens:” İran, Nükleer Silah Edinirse Biz de Alırız”

0
66

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, CBS televizyonuna yaptığı röportajda, ülkesinin gelecekte nükleer bomba geliştirme amacının olmadığını ama sürekli Orta Doğu’da süper güç olma çabası içinde olan İran’ın nükleer bomba geliştirme teşebbüsü olduğunda kendilerinin en kısa süre içinde İran’a karşı nükleer bomba geliştireceklerini söyledi. Ülkesinin nükleer silahlanmayı istemediğini belirten Prens Selman, “Ancak İran bir nükleer bomba geliştirirse, biz de geri durmayız.” dedi.

İran Ruhani Lideri Ayetullah Hamaney’i, genişleme politikası nedeniyle “Hitler”e benzeten Selman, İran’ın, daha küçük ordusu ve ekonomisiyle, Suudi Arabistan’ın dengi olmaktan uzak olduğunu belirterek, “Avrupa ve pek çok ülke, çok geç olana dek Hitler’in ne kadar tehlikeli olduğunu göremedi. Ben Avrupa’da yaşanan olayların Orta Doğu’da yaşanmasını istemiyorum.” dedi.

Program sunucusu Norah O’ Donnell’in “İran ile yüzyıllardır rakipsiniz. Bu rekabetiniz İslam için mi?” sorusuna Salman “İran’ın ordusu Orta Doğu’da en büyük beş ordudan bir tanesi değil, Suudi’nin ekonomisi İran’ın ekonomisinden çok daha büyük. Bu yüzden İran, Suudi ile rakip olacak seviyede değil.” cevabını verdi. Veliaht Prens Selman, 2005 yılından beri ABD’de bir röportaj veren ilk Suudi lider oldu. Hemen hemen her gün sıcak gelişmelerin yaşandığı Ortadoğu Bölgesi’ndeki güç çatışmalarının yarattığı gerginliklerin etkisi gün geçtikçe daha çok tırmanmaktadır.

Hacer  KARKİN
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.