Sırp Bakan, NATO Generaline Ateş Püskürdü

Sırbistan’ın Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, NATO’nın önde gelen generalinin açıklamalarına sert tepki gösterdi.

ABD Ordusu Genel Başkanı ve Avrupa’daki NATO Komutanı, General Curtis Scaparrotti, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi duruşmasında yaptığı açıklamada, Balkanlar’daki Rus etkisinin yayılmasının bölgedeki en büyük tehdit olmasına yönelik endişelerinden bahsetmiş ve Balkanlar’daki en problemli ülkenin Sırbistan olduğunu söylemişti.

Vulin, bu açıklamanın, Batı askeri ittifakının 1999’da ülkeyi Kosovalı Arnavut bölücülere yönelik kanlı baskılar yüzünden ülkeyi bombalamasından bu yana en tehlikeli “Sırp karşıtı” ifadeyi temsil ettiğini söyledi. Rus yanlısı olarak bilinen Vulin, 1999 yılından beri bundan daha sorumsuz bir açıklama yapılmadı dedi.

“Bütün Sırp milletinin Balkanlar için bir tehlike temsil ettiğini söyleyerek tüm Balkan halklarının Sırplara karşı birleşmesi için bir çağrıda bulunuyor.” sözlerini açıklamasına ekledi.

Batı’da, Rusya’nın tarih boyu çatışmalara ev sahipliği yapan ve Avrupa’nın en büyük katliamını gören Balkanları istikrarsızlaştırmak için Sırbistan ile olan tarihi Slav bağını kullandığıyla ilgili korkular var. Bununla ilgili olarak Vulin, açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Sırbistan’da Rus etkisi yoktur. Sırbistan, kendi dostlarını seçebilen bağımsız bir millettir.”

Sırbistan, resmi olarak AB’ye katılma çabalarında olan bir ülke. Ancak devlet liderleri, devlete yapılan ‘gerçekten üye olmak istiyorsa, dış politikalarını hizalaması gerektiğine’ yönelik uyarılara rağmen, hem askeri hem de siyasi açıdan Moskova’yla olan ilişkilerine devam ediyor. İki tarafı da dengede tutmaya çalışan Sırbistan’ın, Rusya ile olan yakın ilişkileri, AB’ye hem de NATO’ya karşı duruşunu zedeliyor. NATO generalinin açıklamalarına bakanın verdiği tepki sert olsa da, Sırbistan üzerindeki Rus etkisini reddetmesi, bu duruşu toparlamaya yönelik bir ifade sayılabilir.

Dilek KARADAY
o-Staj 2018 BALKAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...

İki Yıl Sonra Ukrayna’da Sırada Ne Var?

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı üçüncü yılına girerken, savaş alanında görünürdeki...

İsrail’in Kendini Yok Etmesi: Netanyahu, Filistinliler ve İhmalin Bedeli

Haaretz'in baş editörü Aluf Benn'in "İsrail’in Kendi Kendini Yok...

Orta Doğu’nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir

Makale İncelemesi: "Orta Doğu'nun Sorunlarını Yalnızca Orta Doğu Çözebilir:...