Suudi Prens:” İran, Nükleer Silah Edinirse Biz de Alırız”

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, CBS televizyonuna yaptığı röportajda, ülkesinin gelecekte nükleer bomba geliştirme amacının olmadığını ama sürekli Orta Doğu’da süper güç olma çabası içinde olan İran’ın nükleer bomba geliştirme teşebbüsü olduğunda kendilerinin en kısa süre içinde İran’a karşı nükleer bomba geliştireceklerini söyledi. Ülkesinin nükleer silahlanmayı istemediğini belirten Prens Selman, “Ancak İran bir nükleer bomba geliştirirse, biz de geri durmayız.” dedi.

İran Ruhani Lideri Ayetullah Hamaney’i, genişleme politikası nedeniyle “Hitler”e benzeten Selman, İran’ın, daha küçük ordusu ve ekonomisiyle, Suudi Arabistan’ın dengi olmaktan uzak olduğunu belirterek, “Avrupa ve pek çok ülke, çok geç olana dek Hitler’in ne kadar tehlikeli olduğunu göremedi. Ben Avrupa’da yaşanan olayların Orta Doğu’da yaşanmasını istemiyorum.” dedi.

Program sunucusu Norah O’ Donnell’in “İran ile yüzyıllardır rakipsiniz. Bu rekabetiniz İslam için mi?” sorusuna Salman “İran’ın ordusu Orta Doğu’da en büyük beş ordudan bir tanesi değil, Suudi’nin ekonomisi İran’ın ekonomisinden çok daha büyük. Bu yüzden İran, Suudi ile rakip olacak seviyede değil.” cevabını verdi. Veliaht Prens Selman, 2005 yılından beri ABD’de bir röportaj veren ilk Suudi lider oldu. Hemen hemen her gün sıcak gelişmelerin yaşandığı Ortadoğu Bölgesi’ndeki güç çatışmalarının yarattığı gerginliklerin etkisi gün geçtikçe daha çok tırmanmaktadır.

Hacer  KARKİN
o-Staj 2018 ORTAM Stajyeri

Kaynakça

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Ortadoğu’da Petrol ve Siyaset: ‘Hidrokarbon Vatandaşları’

Kitap Adı: Hydrocarbon Citizens: How Oil Transformed People and...

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri

Xi Jinping Düşüncesinin Gerçek Kökleri: Çinli Siyaset Filozoflarının Moderniteyle...

Özgürlükten Kim Korkar? Liberalizmin Geleceği İçin Mücadele

Bu yazı ilk olarak CUNY Lisansüstü Merkezi'nde Tarih ve...

Somali – Türkiye Anlaşması Onaylandı

Somali ile Türkiye arasında 8 Şubat'ta imzalanan Savunma ve...