Uganda, Mülteci Skandalıyla 4 İlgili Üst Düzey Yetkiliyi Askıya Aldı

0
111

Uganda, birçoğu Güney Sudan’dan gelen 1,3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mültecilerinin çoğunluğu, Güney Sudan’da hükümetle rakip gruplar arasındaki çıkan sivil çatışmadan kaçıyorlar. 2013’ten bu yana, Güney Sudan da bu çatışmalar yüzünden on binlerce kişi öldü.

Ancak son dönemlerde ülkeye gelen mülteci kayıtlarında açıklar olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, Uganda’da 4 hükümet yetkilisi, sahtecilik iddiaları ve mültecilere yönelik fonların kötüye kullanımı konusunda askıya alındı.

İçlerinde Uganda’nın Mülteciler Komiseri Apollo Kazungu’nun da olduğu üst düzey dört görevli araştırılıyor.

İlk önce iddiaları bildiren Uganda Daily Monitor, konunun BM Ülke Temsilcisi Rosa Malango tarafından gündeme getirildiğini söyledi. Gazete, “şüpheli” sayıdaki mülteci, kadın ve çocuk kaçakçılığı ve dolandırıcılık gibi üç konuyu gündeme getirdiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Kuruluşu Babar Balouch için bir sözcü, BBC Focus on Africa radyosuna verdiği demeçte, “Alınan raporlara, gıda yardımı ulaştırma ve mültecilere ücretsiz olması gereken hizmetler için rüşvet teklif etmesini talep eden sahte belgeler de dahil edildi.”

Yardım ve afete hazırlık için Devlet Bakanı Musa Ecweru, gelecekte herhangi bir sahtekârlığın önlenmesi için alınacak tedbirlerin ülkeye giren tüm mültecilere biyometrik kayıt yapılması önerisinde bulunduğuna dair güvence verdi.

Suna AĞDUK
o-Staj 2018 AFRAM Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.