Uluslararası Toplum, Boşnakları Bir Kez Daha Yalnız Bıraktı.

0
115

 Boşnak lider Bakir İzetbegoviç’in 2007 yılında Sırbistan’ı Srebrenitsa’daki soykırım suçlarından aklayan Milletlerarası Adalet Divanı’nın kararına itiraz için hukukçuların çalışma başlattığını açıklaması, Uluslararası Toplum temsilcilerinden destek görmedi. AGİT Bosna Hersek temsilcisi, Bosna Hersekli idarecilere Sırbistan’la gerginliği tırmandırmaktan kaçınma tavsiyesinde bulundu.

 Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi ve SDA Başkanı Bakir İzetbegoviç’in 1990’lı yıllarda Bosna Hersek’te işlenen savaş suçları ve soykırımlar için adalet arayışına ilişkin çıkışı, Bosnalı Sırp idarecilerin sert tepkisine neden olurken uluslararası toplum temsilcilerinin de Sırbistan aleyhinde açılacak bir davayı eleştiren açıklamaları, uluslararası toplumun Bosna Hersek konusundaki lakayt ve tutarsız siyasetini bir kez daha gözler önüne serdi.

 26 Şubat 2007 yılındaki kararında Uluslararası Adalet Divanı, Bosnalı Sırpların Srebrenitsa’da gerçekleştirdiği sistematik katliamın bir soykırım teşkil ettiğine hükmetmiş lakin Sırp güçlerinin soykırımı Sırbistan’dan gelen direktiflerle gerçekleştirdiklerine ilişkin bir delil bulunmadığına karar vermişti. Sırbistan’ı soykırım suçundan aklayan kararın temyizi için sürenin bu ay doluyor olması, Sırbistan aleyhindeki davanın yenilenmesi konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

 SDA’nın davanın temyize götürüleceği konusundaki açıklamasından sonra konuya ilişkin bir açıklama yapan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bosna Hersek Temsilcisi Jonathan Moore, davanın yenilenmesi için gerekli şartlara haiz olunmadığı ve herhangi yeni bir delilin de söz konusu olmadığını ifade ederek Bosna Hersekli politikacılara sonuç alınamayacak bu girişimin siyasi sonuçları olacağı ikazında bulundu.

Büşra Durusoy – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • Zambak.ba http://www.zambak.ba/uluslararasi-toplum–bosnaklari-bir-kez-daha-yalniz-birakti-4978h.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.