Ürdün-ABD İşbirliği ve Bölgesel Barış

0
133

 Prens Faysal, ABD Temsilciler Meclisi Reform Komitesi delegeleri ile Salı günü bir araya geldi. Kraliyet Sarayı’nda düzenlenen toplantıda Prens Faysal ve heyet iki ülke arasındaki stratejik ortaklık işbirliğini görüştü. Ortadoğu’daki gelişmeler özellikle Filistin-İsrail barış sürecini hızlandırma çabaları, Suriye krizi, terörizm, savaş, bölgesel krizler ve Ürdün’ün ekonomik zorlukları görüşmenin önemli konu başlıkları oldu.

 Ayrıca Başbakan Hani Mulki ABD delegasyonu ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri Medya İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Momani’nin de katıldığı toplantıda ele alındı. Başbakan Mulki İngiltere’nin ihracatını etkileyen sınır kapamaları, Suriye mülteci akını dahil olmak üzere istikrarsız bölgesel koşulların yol açtığı ekonomik zorluklar karşısında Ürdün’e verdiği destek için ABD’ye teşekkür etti.

 Başbakan Mulki ayrıca ABD’nin İsrail-Filistin arasındaki sorunlara adil ve kapsamlı çözüm bulmak için Arap ülkeleri ile yapacağı işbirliğinde ABD’nin önemine vurgu yaptı. Görüşmeler ayrıca terörizm ve aşırıcılıklarla mücadele konularına odaklandı.

Aslıhan Edanur Gündoğdu – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.